KVĚTEN 2017

9. 5. 2017 v 19:30 hod. – kostel sv. Václava

Slavnostní koncert ke Dni vítězství

PARDUBICKÝ KOMORNÍ ORCHESTR a hosté

Pardubický komorní orchestr je neprofesionální smyčcový soubor. Byl založen v roce1968 a sdružuje učitele hudby, bývalé profesionální hudebníky i hudebně vzdělané amatéry z Pardubického regionu. Za dobu svého působení vystoupil na stovkách koncertů a festivalů v České republice i v zahraničí (Německo, Itálie, Španělsko, Polsko). Repertoár je složen z hudby od baroka po současnost, orchestr uvedl 25 světových nebo obnovených premiér skladeb. Pro provedení skladeb většího obsazení (Dvořák: Stabat Mater, klavírní a houslový koncert, Mozart: Rekviem a pod.) orchestr spoluracuje se studenty Konzervatoře Pardubice. Při svých koncertech dává orchestr možnost vystoupit žákům ZUŠ, konzervatoří a vysokých hudebních škol a často spolupracuje s pěveckými sbory dětí i dospělých. Orchestr v současnosti řídí profesor Konzervatoře Pardubice Mgr. Jiří Kuchválek.

Jako hosté se představí Jana Šuláková a kvartet Amabile pod vedením Marty Obrové ze ZUŠ J. Pravečka Lanškroun.

Žákyně ZUŠ J. Pravečka v Lanškrouně Jana Šuláková dostala příležitost ukončit 2. stupeň studia ve hře na zobcovou flétnu veřejným koncertem jako sólistka Pardubického komorního orchestru ve skladbě G. Sammartiniho a jako členka souboru kvarteta Amabile ve skladbě J. CH. Schickhardta. Po celou dobu studia ve třídě učitelky Marty Obrové v ZUŠ Jindřicha Pravečka v Lanškrouně dosahovala výborných výsledků jako soĺistka i jako komorní hráčka / Kvartet Amabile a Lanškrounští pištci/. Je držitelka řady ocenění ze soutěží a přehlídek. V roce 2016 získala na Teplických flautohrách ve své kategorii za sólovou hru 1. cenu včetně ocenění za provedení soudobé skladby.  S komorním souborem Kvartetem Amabile získala na Flautohrách 1. cenu a v Národním kole soutěže ZUŠ v komorní hře 2. cenu. V letošním ročníku Teplických flatoher získala v sólové hře ve své kategorii 3. místo a se souborem 2. místo.

Program:

František Ignác Antonín Tůma: Partita d moll

Andante

Presto

Arietta

Menuet

Presto

Giovanni Battista Sammartini: Koncert F dur pro zobcovou flétnu

Allegro

Adagio

Presto

Sólo – Jana Šuláková

Antonio Vivaldi: Sinfonia in G

Allegro

Andante

Allegro

Johann Christian Schickhardt: Koncert d moll  pro čtyři altové flétny  basso continuo

Adagio

Allegro

Flétny : Jana Šuláková, Markéta Sontáková, Andrea Petrová a Petra Pavlasová

Basso continuo Marta Obrová

Ottorino Respighi: Staré tance a árie

Italiana

Leoš Janáček: Suita pro smyčce

Moderato

Adagio

Andante con moto

Presto

Andante

Pardubický komorní orchestr – nastudoval a řídí Jiří Kuchválek

Vstupné dobrovolné

——————————————————————————————–

11. 5. 2017 v 19:30 hod. – sál lanškrounského zámku

ÚSMĚVY IVO ŠMOLDASE S PÍSNIČKAMI PEPY ŠTROSSE

Ivo Šmoldas a Pepa Štross je dvojice, která zaručuje zábavu na originální úrovni. Téměř dvě hodiny povídání o obyčejných věcech a situacích, ale originálním pohledem překladatele, básníka, scénáristy …, kterého svými swingovými písničkami na kytaru doprovodil Pepa Štross.

Vstupné: 140,- Kč

Předprodej vstupenek od 20. 4. 2017 v Infocentru Lanškroun.

——————————————————————————————


22. 5. 2017 v 19:30 hod. – sál lanškrounského zámku

VYSAVAČ

Autor a režie: Patrik Hartl

Bohumil Klepl v jedinečné komediální ONE MAN SHOW o zamilovaném uklízeči z nákupního centra. Máte chuť nechat si vysát každodenní starosti z hlavy? Přijďte se podívat na tuto romantickou komedii plnou vtipných eskapád, neuvěřitelných hrdinských kousků, trapných nárazů na držku a snění. Patrik Hartl, autor hitu Hvězda s Evou Holubovou a režisér nejúspěšnější české one man show Caveman, představuje výjimečný komediální talent Bohumila Klepla v osvěžujícím milostném příběhu, který vás zaručeně příjemně naladí.

Scéna a kostýmy: Antonín Šilar

Hudba: Marek Doubrava

Produkce: Helena Jiříková

Světová premiéra 13. července 2015 na Letní scéně Vyšehrad

Délka představení: 1 hod. 30 min. (bez přestávky)

Doprodej zbylých vstupenek od 2. 5. 2017 v Infocentru Lanškroun.

——————————————————————————————————————————————————————

ČERVEN 2017

4. 6. 2017 od 13:00 hodin – nádvoří zámku

40. ročník festivalu dechových hudeb PRAVEČKŮV LANŠKROUN 2017

Festival dechové hudby „Pravečkův Lanškroun 2017″ se již 40. rokem  stává místem setkání amatérských dechových orchestrů. Poprvé se tak stalo v roce 1977. Cílem bylo setkání dechových orchestrů okresu Ústí nad Orlicí a hlavní programovou náplní byl společný monstrkoncert.

Jindřich Praveček, nositel titulu „zasloužilý umělec“ se poprvé festivalu zúčastnil v roce 1978. Brzy se stal jeho hlavní hybnou silou. Podílel se na přípravě i realizaci, pomohl se zajištěním notového materiálu, vedl   metodicky a ke spolupráci přivedl další významné osobnosti (skladatele, dirigenty, interprety). Mnozí hudebníci jistě pamatují jeho dirigování spojených orchestrů. Skladby, které řídil, získávaly pod jeho taktovkou neopakovatelnou dynamičnost a vitalitu. Jméno Jindřicha Pravečka nese festival od roku 1993.

Prvních  šestnáct ročníků bylo uspořádáno v areálu Společenského domu, od roku 1994 hostí festival areál lanškrounského zámku. Vzhledem k úbytku dechových orchestrů v regionu začaly festival navštěvovat jednak orchestry ZUŠ, jednak orchestry ze sousedních regionů, zahraniční orchestry a profesionální soubory.

V únoru 1997 rozhodlo zastupitelstvo města o udělení čestného občanství města Lanškrouna jako projev vděčnosti za pomoc při rozvoji regionální kultury Jindřichu Pravečkovi. V roce 1999 byla Městským úřadem vydána vzpomínková kniha o Jindřichu Pravečkovi zpracovaná Tomášem Hančlem a ing. Jaroslavem Ženíškem „Harmonie srdcí“. Při příležitosti 25. ročníku festivalu v roce 2002 byla v prostorách Městského muzea otevřena stálá expozice Pamětní síň Jindřicha Pravečka.

V programu letošního festivalu vystoupí Dechový orchestr Malá Haná, Dechová harmonie Letohrad, Dechový orchestr Štramberk a Dechový orchestr Hradce Králové.. Po vystoupení jednotlivých orchestrů bude následovat společný monstrkoncert. Konferování se jako obvykle ujal  Karel Hegner, který festival uvádí od roku 2001.

Doufejme, že 40. ročník Pravečkova Lanškrouna bude zdařilou prezentací dechové hudby doprovázený přízní publika i pěkného počasí.

Program:

13.00  DO Malá Haná

13:50  Dechová harmonie Letohrad

14:40  DO Štramberk

15:30  DO Hradce Králové

16:20  monstrkoncert


Vstupné: dobrovolné

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

6. 6. 2017 – nám. J. M. Marků 9:00 – 10:00 hod

Do projektu Na kole dětem se v roce 2017 zapojí také Orlické hory a Podorlicko

Zveřejněno 7. 10. 2016 16:49

Mimořádné pracovní setkání zástupců obcí, měst a podnikatelů z turistické oblasti Orlické hory a Podorlicko se konalo dne 6. října 2016 v Letohradě, a to v souvislosti s plánovaným zapojením DS OHP do projektu Na kole dětem v roce 2017.


Od roku 2010 probíhá vždy začátkem léta veřejná cyklotour „Na kole dětem“napříč Českou republikou. Jedná se o jedinečnou akci, která se svým charakterem a rozsahem zařadila mezi významné sportovní projekty. Cílem je nejen šířit radost z pohybu a životní motivaci, ale především podpořit onkologicky nemocné děti. Cykloturistika je krásný sport, který sbližuje lidi a je spojený s poznáváním krajiny.

V roce 2017 startuje již 8. ročník a jeho dvě etapy povedou právě destinací Orlických hor a Podorlicka. Peloton cyklistů v čele s Josefem Zimovčákem, kterého znají cyklisté po celém světě nejen díky jeho účasti na Tour de France či jízdě na vysokém kole tzv. „kostitřasu“, vyrazí na desetidenní cyklojízdu napříč celou Českou republikou. Během jízdy cyklisté zavítají do měst a obcí a navštíví různé kraje ČR, zastaví se v partnerských městech a osobním příkladem, formou osvěty a propagace předají široké veřejnosti odkaz: „My, kdo máme štěstí, že jsme zdraví, musíme pomáhat těm, kdo ho mají méně.“

Přidat se může každý na kousek, jednu etapu, nebo celou trasu. Podpořit tento projekt můžete i vy! Pojeďte s námi! Nebo můžete podpořit děti jako jednotlivec ve veřejné sbírce na číslo účtu: 107-484410267/0100, účet je transparentní.

prezentace – Na kole detem 2017 a OHP

Závěrečná zpráva Na kole dětem 2016

Na kole dětem Josef Zimovčák

Zapojení do projektu Na kole dětem 2017 – aktualizace

Na kole dětem – přednášky ve školách 2017

http://www.nakoledetem.cz/nadacni-fond/udalosti-spojene-s-nadacnim-fondem/vyrocni-zasedani-nf-josefa-zimovcaka-na-kole-detem-1

Více informací na www.nakoledetem.cz.