LISTOPAD 2017

8. 11. 2017 – středa – 8:15 a 10:00

Mladá scéna Ústí nad Labem

GULLIVEROVY CESTY – ZEMĚ LILIPUTŮ

Slovo o hře

Gulliverovy cesty – Jedno z neznámějších děl světové literatury je kniha velkého anglického satirika Jonathana Swifta. Imaginární cestopis byl poprvé vydaný v roce 1726 a od té doby vychází v dalších a dalších vydáních a nastavuje nemilosrdně zrcadlo lidské zlobě a zkaženosti. O jeho zpracování se pokoušela nejen různá divadla ale i filmoví tvůrci. Gulliverovy cesty je jeden z mála titulů, u nichž se dokonale kloubí humor, dobrodružství a neotřelá filozofie. Pro naše divadelní ztvárnění jsme vybrali dva první díly, kdy se cestovatel ocitá v říši liliputánských trpaslíků a později v zemi obrů. Věříme, že se budou děti skvěle bavit a dospělý divák po chvilce smíchu začne určitě přemýšlet o svém chování a o lidstvu obecně.

Obsah

Lemuel Gulliver se vydává na svou první cestu jako lodní ranhojič. Neměl však štěstí, jeho loď ztroskotala a on se ocitl v říši Liliputů. Jeho postava nebudila u Liliputů důvěru a přesto že se malí tvorečkové děsili z jeho velikosti, spoutali jej a zajali. Po audienci u císaře mu byla udělena milost za příslib, že jim pomůže porazit nepřítele z ostrova Bletfusko. Získal nejen nové přátele, ale i náklonnost princezny a falešnou přízeň královny, která mu nadbíhala. Gulliverovy služby císaři se naplnily, když Bletfusové založili v Liliputu požár. Gulliver jednoduchým způsobem oheň zlikvidoval a vydal se do boje proti Bletfusům. Svůj slib tak dodržel, avšak císař nechtěl porazit jen vojsko, ale vyžadoval po Gulliverovi, aby zničil celý ostrov, všechny Bletfuse, muže, ženy i děti. Po odmítnutí tohoto rozkazu, kdy mu císař vyhrožoval smrtí, se za pomoci svých přátel a princezny dostal k dostatečně velké lodi a odplul.

www.mlada.scena.sweb.cz

Vstupné: 70 Kč

NA PŘEDSTAVENÍ V 10:00 HODIN JSOU JEŠTĚ VOLNÁ MÍSTA

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

13. 11. 2017 – pondělí – 16:30 – sál zámku

MEZINÁRODNÍ DEN NEVIDOMÝCH aneb „ CO VIDÍ NEVIDOMÍ LIDÉ“

Beseda s místními manžely Evou a Jánem Budzákovými. Dozvíte se jak cestují, jaké používají pomůcky v domácnosti a mnoho dalšího ze života, který si my, co vidíme, neumíme představit. V programu dále zazní poezie paní Evy a o hudební doprovod se postará manžel Ján.

Vstupné dobrovolné

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————

29. 11. 2017 – středa – 19:30

Divadlo v Rytířské

CHVILKOVÁ SLABOST – Donald Churchill

Audrey a Tony. Tony a Audrey. Dvacet let manželství. Dvě děti. Dva roky po rozvodu.

On, úspěšný kameraman z reklamky, čerstvě oženěný s podstatně mladší dívkou, s níž právě čeká dítě.

Ani ona na první pohled nestrádá – od svatby s jejím novým partnerem ji dělí už jen tři dny.

Bývalí manželé přijíždějí na venkovskou chalupu, kterou spolu kdysi sdíleli a která se má nyní prodávat, aby se podělili o nábytek a jiné cennosti. Přijíždějí se vším zdánlivě vyrovnaní a smíření, s nadějnou vyhlídkou na své nové životy.

Navíc jejich společné setkání s odstupem času jenom potvrdí, že se nemohou vystát. Nemohou si říct ani dvě slova, aby si vzájemně nevlítli do vlasů.

Přesto se pustí do úklidu chalupy a na povrch začnou vyplouvat dosud nezjevené skutečnosti – a Audrey s Tonym dojde, že pořádek si musejí udělat především ve svých vztazích.

Podlehnou této „chvilkové slabosti“ a přehodnotí své dosavadní životní postoje a názory na toho druhého? A jak tím vším zamíchá jejich osmnáctiletá, rebelská dcera Lucy?

Situace se komplikuje a vše dopadne jinak, než by divák předpokládal. Zdánlivě ukončená životní kapitola může mít pokračování…

Chvilková slabost je bravurní jímavou komedií významného britského dramatika a herce Donalda Churchilla (1930–1991), který se na českých jevištích zabydlel v 90. letech komediálním hitem Natěrač (později byly uvedeny také jeho hry Na ocet či Slečna Flintová). Churchill nikdy nezapřel vlastní hereckou zkušenost a ve svých textech vždy úzkostlivě dbal na rovnocenné a efektní herecké party. O zábavnosti a moudrosti jeho stylu se můžete přesvědčit v nové inscenaci Divadla v Rytířské. Herecký „dream team“ – Petru Špalkovou a Davida Matáska – doplní v režii Petra Hrušky (který je podepsán již pod zdejší úspěšnou komedií Ani za milion!) mladá herečka Sandra Černodrinská.

Hrají: Petra Špalková, David Matásek a Sandra Černodrinská

Režie: Petr Hruška

Vstupné: 440,-/410,-

DOPRODEJ ZBYLÝCH VSTUPENEK OD 8. 11. V INFOCENTRU

————————————————————————————————————————————————————————————————————————-