3. 12. 2019 JIŽ PROBĚHLO

České filharmonické kvarteto: Janáček a Dvořákův kvartet “Americký“

19:30 KONCERT PŘESUNUT NA ZÁMEK | sál lanškrounského zámku

Těšit se můžete na prvotřídní interpretaci děl českých skladatelů, které má kvarteto ve svém repertoáru. Konkrétně na Dvořákův smyčcový kvartet “Americký”a  Janáčkovy skladby “Po zarostlém chodníčku” a “V mlhách”.

KONCERT PŘESUNUT NA SÁL LANŠKROUNSKÉHO ZÁMKU! 

České filharmonické kvarteto vzniklo v roce 2000 z iniciativy členů České filharmonie. Kvarteto vystupuje ve složení Štěpán Pražák (1. housle), Viktor Mazáček (2. housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello).

Výborné individuální dispozice všech hráčů a jejich dlouholeté zkušenosti v komorní hře jsou skvělým vkladem pro prvotřídní interpretace skladeb. Zvuk Českého filharmonického kvarteta je vysoce ceněn domácí i zahraniční odbornou kritikou. Jejich interpretace je ovlivněná českou kvartetní školou, která je proslulá po celém světě.

České filharmonické kvarteto pravidelně účinkuje v komorních cyklech České filharmonie. Kvarteto má dlouhou historii festivalových vystoupení, nejen na domácích festivalech v Česku, ale také na festivalech v zahraničí – ve Velké Británii, Lucembursku, Německu, Izraeli, Číně a na Slovensku.

České filharmonické kvarteto je pravidelně zváno na třítýdenní turné do Japonska. Poslední turné se odehrálo na podzim roku 2018, během kterého České filharmonické kvarteto koncertovalo s nejlepšími skladbami ze svého českého a evropského kvartetního repertoáru.

České filharmonické kvarteto vydalo za dobu svého fungování řadu svých nahrávek. V rámci japonského projektu “Terapie Mozartem” nahrálo kvarteto řadu Mozartových komorních skladeb, vydanou japonským vydavatelstvím Octabia Records Label. Mozartovy smyčcové kvartety č. 17 a 16  („Haydnovské”) byly nahrány v roce 2007. Později v roce 2011 kvarteto natočilo kvartety č. 19 a 22 („Pruské”). Během japonského turné Českého filharmonického kvarteta v roce 2016 bylo natočeno a později vydáno CD s živými nahrávkami koncertů. Součástí této nahrávky je interpretace Mozartova smyčcového kvartetu č. 23, Janáčkových skladeb „Po zarostlém chodníčku” a smyčcového kvartetu č. 7 „Concerto da Camera” Bohuslava Martinů. Nejčerstvější CD vydalo kvarteto na podzim roku 2017 pod nakladatelstvím Arco Diva s úpravami klavírních skladeb pro smyčcové kvarteto Leoše Janáčka „Po zarostlém chodníčku“ a „V mlhách“. Momentálně se České filharmonické kvarteto soustředí na nahrávání nového CD obsahující všechny smyčcové kvartety známého českého skladatele Jaroslava Krčka.

Hráči Českého filharmonického kvarteta

Štěpán Pražák (1. housle)

Absolvoval plzeňskou konzervatoř u Radky Beranové a Romana Fedčuka. Již běhěm studia na konzervatoři spolupracoval jako sólista s orchestrem Divadla J.K.Tyla v Plzni. Účastnil se mnoha domácích i zahraničních mistrovských kurzů a stal se laurteátem národních i mezinárodních soutěží (1.místo a laureát mezinárodní soutěže Louise Spohra v Německu). Jako sólista spolupracoval s celou řadou profesionálních orchestrů a vystoupil na mnoha domácích i zahraničních festivalech. Pravidelně spolupracuje se souborem Musica Bohemica a na svých koncertních turné po Evropě vystupuje s ruským pianistou Michaelem Kravtchinem. Od roku 2009 je hostujícím koncertním mistrem Orchestra Mitteleuropea di Udine v Itáli. Od roku 2014 je primáriem Českého filharmonického kvarteta.

Viktor Mazáček (2. housle)

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Štětiny a Akademii múzických umění absolvoval u profesora Ivana Štrause. Od roku 1994 je členem skupiny 1. houslí orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a spolupracuje s mnoha renomovanými ansámbly jako jsou Konvergence, Camerata Bohemica a Capella Regia Praha. Je koncertním mistrem Komorního orchestru Dvořákova kraje. Od roku 2015 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jiří Poslední (viola)

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. J. Ziky a komorní hru u Josefa Vlacha a Viktora Moučky z legendárního Vlachova kvarteta. Je vyhledávaným komorním hráčem. Účinkoval mimo jiné v souborech Šroubkovo kvarteto, Joseph trio, Pražští barokní sólisté a Capella Regia Praha. Pravidelně vyučuje na mezinárodních kurzech komorní hudby Ameropa v Praze. V roce 1997 se stal členem violové skupiny orchestru České filharmonie. Od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jakub Dvořák (violoncello)

Hudební vzdělání získal v Praze jako soukromý žák prof. Mirko Škampy. Po ukončení studia na gymnáziu byl přijat na pražskou Akademii múzických umění, kde ve třídě prof. Rudolfa Lojdy v roce 1990 absolvoval. Již od svých studentských let spolupracoval s řadou komorních orchestrů a souborů (Concertino Notturno Praha, Joseph trio, Musica Gaudeans, Virtuosi di basso, Capella Regia Praha). V roce 1997 se stal členem violoncellové skupiny orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jaroslav Krček: Smyčcový kvartet č. 4 „Pocta Janáčkovi“

Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku, V mlhách (výběr)

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet F dur “Americký”

Vstupné

390 Kč/ 340 Kč (balkón a lóže)

 

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share