12. 7.

Zahájení kulturního léta: Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky z Lipova

19:30 | zámecká zahrada

Když zabloudíte do kraje Horňácka, které leží na samém jihovýchodě naší vlasti v okrese Hodonín, na hranici se Slovenskem, ocitnete se jakoby v jiném světě. Život zdejších lidí je tu mnohem těžší, ale lidé jsou spokojeni. Krajem protéká malý potok Velička, která pramení u vrcholu nejvyšší hory Bílých karpat – Javořiny. I o této hoře si lidé ve svých písničkách zpívají, neboť je součástí jejich životů. A z tohoto krásného koutu kraje vystupují tóny houslí, viol, basy, cimbálu a klarinetu cimbálové muziky, která nese jméno svého primáše Petra Galečky.

Po celý večer ochutnávka vín s enologem Milanem Paletou.

 

Muzika vznikla v roce 1993, kdy ještě spolupracovala se souborem Lipovjan. Podařilo se nám realizovat dvě MC a tři CD nahrávky. Zahráli jsme si na zahraničních festivalech ve Francii, Itálii, Nizozemí a rovněž na Slovensku (Východná, Hrušov, Kokava nad Rimavicou, Banská Bystrica, Helpa, Zuberec). Mimo jiné jsme vystoupili v německém Bonnu a Lipsku, několikrát v polském Žninu a Varšavě, dále pak v rakouské Vídni, chorvatském Omiši a u příležitosti vstupu do Evropské unie jsme reprezentovali ČR přímo v Bruselu. Představili jsme se rovněž i v českých městech (Praha, Brno, Teplice, Přerov nad Labem, Velké Meziříčí, Tišnov, Třebíč a další). Repertoár muziky tvoří především písně z Horňácka, zasahuje ovšem i do dalších národopisných oblastí (strážnicko, uhersko-hradišťsko, Myjava atd.).

Historie Arcibiskupských sklepů je úzce spojena s historií města Kroměříže.Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110,kdy koupil tehdy trhovou obec Kroměříž od markraběte moravského Oty,olomoucký biskup Jan II.Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů.

Obec dovedl k velikosti olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku.Povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního Arcibiskupského zámku vybudoval ranně gotický hrad.Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice.V roce 1266 založil vinné sklepy,které později,v době českého krále a římského císaře Karla IV.byly rozšířeny.V roce 1345 král Karel IV.udělil Kroměřížským sklepům výsadu vyrábět mešní víno jako jediným v celé Evropě.

Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži,umístěné v podzemí v hloubce 6,5m.Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep.Ve sklepě je celoročně stálá teplota od 9°C do 11°C.Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních mešních vín.Tato výroba má staletou tradici a trvá již 750 let.Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13.století.V nejstarší části sklepa je původní hliněná podlaha.Stěny sklepa pokrývají povlaky ušlechtilých plísní,která svědčí o stabilním a vhodném prostředí ke zrání vín.Víno zraje pouze v dřevěných sudech různé velikosti.Největší sud pojme 19 280 litrů a nejstarší sud je z roku 1805.

Více na:

http://www.arcibiskupskevino.cz

Vstupné

70 Kč

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share