12. 7. 2019 JIŽ PROBĚHLO

Zahájení kulturního léta: Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky z Lipova

19:30 | sál lanškrounského zámku

Když zabloudíte do kraje Horňácka, které leží na samém jihovýchodě naší vlasti v okrese Hodonín, na hranici se Slovenskem, ocitnete se jakoby v jiném světě. Život zdejších lidí je tu mnohem těžší, ale lidé jsou spokojeni. Krajem protéká malý potok Velička, která pramení u vrcholu nejvyšší hory Bílých karpat – Javořiny. I o této hoře si lidé ve svých písničkách zpívají, neboť je součástí jejich životů. A z tohoto krásného koutu kraje vystupují tóny houslí, viol, basy, cimbálu a klarinetu cimbálové muziky, která nese jméno svého primáše Petra Galečky.

Po celý večer bude probíhat degustace vín z vinařství Zlomek & Vávra http://www.vinozlomekvavra.cz/

 

Muzika vznikla v roce 1993, kdy ještě spolupracovala se souborem Lipovjan. Podařilo se nám realizovat dvě MC a tři CD nahrávky. Zahráli jsme si na zahraničních festivalech ve Francii, Itálii, Nizozemí a rovněž na Slovensku (Východná, Hrušov, Kokava nad Rimavicou, Banská Bystrica, Helpa, Zuberec). Mimo jiné jsme vystoupili v německém Bonnu a Lipsku, několikrát v polském Žninu a Varšavě, dále pak v rakouské Vídni, chorvatském Omiši a u příležitosti vstupu do Evropské unie jsme reprezentovali ČR přímo v Bruselu. Představili jsme se rovněž i v českých městech (Praha, Brno, Teplice, Přerov nad Labem, Velké Meziříčí, Tišnov, Třebíč a další). Repertoár muziky tvoří především písně z Horňácka, zasahuje ovšem i do dalších národopisných oblastí (strážnicko, uhersko-hradišťsko, Myjava atd.).

Rádi bychom vás pozvali na degustaci vín z Vinařství Zlomek & Vávra, která bude doprovázet páteční koncert Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova.

Degustovat budete s enology Jiřím Křížkem a Janem Paletou a v nabídce naleznete 10 druhů vín:

z edice Lehkost / moravská zemská vína/: Rulandské šedé 2018, Muller Thurgau 2018, Frankovka Rose 2017, Frankovka 2015

z edice Radost: Rulandské bílé, pozdní sběr 2018, Chardonnay pozdní sběr 2018, Sauvignon pozdní sběr 2018, Pálava výběr z bobulí 2018, Cuvée Vinohradská růžové pozdní sběr 2018, Cabernet sauvignon pozdní sběr 2015

Více informací k jednotlivým edicím naleznete na: http://www.vinozlomekvavra.cz/?fbclid=IwAR03o4yvqNsbt5TVd58YSuvRlxbV5T3D0KKIpnmbsLqnXgnvUAtuJ_ZA9rE#vina.

Vstupenka na koncert Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova stojí 70 Kč, pokud se rozhodnete ochutnávat vína, zakoupíte se vstupenkou také degustační skleničku v hodnotě 30 Kč a žetony – cena 1 ks žetonu je 13 Kč. Za žetony nakoupíte degustační vzorky – ceny degustačních vzorků se pohybují mezi 2 – 4 žetony.

V případě nepříznivého počasí budou koncert i ochutnávka vín přesunuty do lanškrounského zámku.

 

 

 

 

Vstupné

70 Kč

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share

Uzavření pokladny KC Lanškroun

Vážení návštěvníci, pokladna Kulturního centra Lanškroun bude od pondělí 8. srpna 2022 do 31. srpna 2022 UZAVŘENA. Vstupenky je možné zakoupit v Infocentru Lanškroun a online na našem webu. Děkujeme za pochopení.