12. 7. 2019 JIŽ PROBĚHLO

Zahájení kulturního léta: Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky z Lipova

19:30 | sál lanškrounského zámku

Když zabloudíte do kraje Horňácka, které leží na samém jihovýchodě naší vlasti v okrese Hodonín, na hranici se Slovenskem, ocitnete se jakoby v jiném světě. Život zdejších lidí je tu mnohem těžší, ale lidé jsou spokojeni. Krajem protéká malý potok Velička, která pramení u vrcholu nejvyšší hory Bílých karpat – Javořiny. I o této hoře si lidé ve svých písničkách zpívají, neboť je součástí jejich životů. A z tohoto krásného koutu kraje vystupují tóny houslí, viol, basy, cimbálu a klarinetu cimbálové muziky, která nese jméno svého primáše Petra Galečky.

Po celý večer bude probíhat degustace vín z vinařství Zlomek & Vávra http://www.vinozlomekvavra.cz/

 

Muzika vznikla v roce 1993, kdy ještě spolupracovala se souborem Lipovjan. Podařilo se nám realizovat dvě MC a tři CD nahrávky. Zahráli jsme si na zahraničních festivalech ve Francii, Itálii, Nizozemí a rovněž na Slovensku (Východná, Hrušov, Kokava nad Rimavicou, Banská Bystrica, Helpa, Zuberec). Mimo jiné jsme vystoupili v německém Bonnu a Lipsku, několikrát v polském Žninu a Varšavě, dále pak v rakouské Vídni, chorvatském Omiši a u příležitosti vstupu do Evropské unie jsme reprezentovali ČR přímo v Bruselu. Představili jsme se rovněž i v českých městech (Praha, Brno, Teplice, Přerov nad Labem, Velké Meziříčí, Tišnov, Třebíč a další). Repertoár muziky tvoří především písně z Horňácka, zasahuje ovšem i do dalších národopisných oblastí (strážnicko, uhersko-hradišťsko, Myjava atd.).

Rádi bychom vás pozvali na degustaci vín z Vinařství Zlomek & Vávra, která bude doprovázet páteční koncert Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova.

Degustovat budete s enology Jiřím Křížkem a Janem Paletou a v nabídce naleznete 10 druhů vín:

z edice Lehkost / moravská zemská vína/: Rulandské šedé 2018, Muller Thurgau 2018, Frankovka Rose 2017, Frankovka 2015

z edice Radost: Rulandské bílé, pozdní sběr 2018, Chardonnay pozdní sběr 2018, Sauvignon pozdní sběr 2018, Pálava výběr z bobulí 2018, Cuvée Vinohradská růžové pozdní sběr 2018, Cabernet sauvignon pozdní sběr 2015

Více informací k jednotlivým edicím naleznete na: http://www.vinozlomekvavra.cz/?fbclid=IwAR03o4yvqNsbt5TVd58YSuvRlxbV5T3D0KKIpnmbsLqnXgnvUAtuJ_ZA9rE#vina.

Vstupenka na koncert Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova stojí 70 Kč, pokud se rozhodnete ochutnávat vína, zakoupíte se vstupenkou také degustační skleničku v hodnotě 30 Kč a žetony – cena 1 ks žetonu je 13 Kč. Za žetony nakoupíte degustační vzorky – ceny degustačních vzorků se pohybují mezi 2 – 4 žetony.

V případě nepříznivého počasí budou koncert i ochutnávka vín přesunuty do lanškrounského zámku.

 

 

 

 

Vstupné

70 Kč

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share