22. 9. 2020 JIŽ PROBĚHLO
Komorní filharmonie Pardubice: české filmové melodie a pohádky od 30. do 90. let 20. století
19:00 | sál Multifunkčního centra LArt
V podání Komorní filharmonie Pardubice uslyšíme 22. září české filmové melodie a pohádky od 30. do 90. let 20. století. Těšit se můžete na skladby – Petr Hapka: Panna a netvor, Páni kluci, Bylo nás pět, John Williams: Harry Potter, Klaus Badelt: Piráti z Karibiku a mnoho dalších.
Každý návštěvník akce je povinný mít zakrytá ústa a nos rouškou či jiným způsobem. Na akci budou zajištěny specifické hygienické podmínky v souladu s aktuálním nařízením vlády.
Dalibor C. Vačkář: Pyšná princezna
Bohuslav Sedláček: Východní tanec z pohádky Princezna se zlatou hvězdou
Ondřej Gregor Brzobohatý: Anděl páně 2
Ondřej Brousek: Micimutr
Petr Hapka: Krakonoš a lyžníci, Panna a netvor, Páni kluci, Bylo nás pět, Fešák Hubert
— pauza —
Písně z českých předválečných filmů: Modravé dálky, C a K polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Přednosta stanice
Písně z českých muzikálových filmů: Den je krásný, Limonádový Joe
John Williams: Harry Potter
Klaus Badelt: Piráti z Karibiku
Komorní filharmonie Pardubice patří již od svého založení v roce 1969 mezi špičkové české orchestry. Její pestrý repertoár sahá od barokních skladeb přes hudbu období klasicismu a romantismu až po soudobé kompozice a různé multižánrové projekty. V Pardubicích pořádá tradiční abonentní cykly a další mimořádné koncerty, stále více se také zaměřuje na mladou i nejmladší generaci posluchačů. Koncertuje v dalších městech kraje i celé republiky. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v České republice, jakými jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (dříve Janáčkův máj), Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a další. Prvním šéfdirigentem orchestru byl Libor Pešek, v čele orchestru se dále vystřídali Libor Hlaváček, Petr Altrichter, Bohumil Kulínský, Petr Škvor, Róbert Stankovský, Leoš Svárovský, Marko Ivanović a Peter Feranec. Od srpna 2018 je šéfdirigentem orchestru Stanislav Vavřínek. Komorní filharmonie vystupovala na prestižních evropských pódiích (Concertgebouw v Amsterodamu, Festspielhaus v Salcburku, Musikverein ve Vídni, Tonhalle v Curychu ad.), koncertovala také v USA, v Japonsku, Číně, Kuvajtu. Orchestr je příležitostně zván i k operním a divadelním projektům, na svém kontě má desítky úspěšných nahrávek pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství (Supraphon, ArcoDiva a Naxos).
Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera se narodil roku 1977 v Klatovech a patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. V rámci svého absolventského dirigentského koncertu na Pražské konzervatoři debutoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a provedl v premiéře své tři symfonické básně na motivy českých spisovatelů (Kundera, Hrabal, Kolář).
Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické i komorní, kantátové i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je i jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů. Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2002–2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu (nejprve asistent tehdejšího šéfdirigenta Vladimíra Válka, v sezonách 2008–2010 na pozici dirigenta). Se SOČR ve spolupráci s věhlasným tanečním souborem Compagnie Marie Chouinard z Kanady provedl v červnu 2007 v pražské Sazka Aréně Stravinského Svěcení jara. V téže době získal v dirigentské soutěži Pražského jara čestné uznání. V říjnu 2007 se SOČR úspěšně vystoupil mj. s Dvořákovou Novosvětskou symfonií v Musikverein ve Vídni a uvedl ji společně s Beethovenovými symfoniemi i během japonského turné. U příležitosti českého předsednictví EU 2009 s tímto tělesem natočil pro Supraphon hymny 27 členských států Evropské unie.
Pro svou hudební všestrannost a pohotovost je často vyhledáván i k produkcím crossoverových koncertů. V rámci Dne české státnosti 2010 zrekonstruoval původní partituru Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky k němému filmu Svatý Václav z roku 1929, hudbu nově natočil na DVD a následně živě provedl i s projekcí filmu v Rudolfinu. Spolupracuje rovněž se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s nímž provedl například Smetanovu Mou vlast, Janáčkovu Glagolskou mši či Beethovenovu Symfonii č. 9. Jan Kučera působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevu operu Ohnivý anděl. V Národním divadle v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče Antiformalistický jarmark / Orango, ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, a Rossiniho Popelku. Jan Kučera je od sezony 2015/2016 šéfdirigentem Karlovarského symfonického orchestru.

Vstupné
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ
Vstupenky nelze rezervovat!
(Vstupné za dříve zakoupené vstupenky bude vráceno na pokladně LArtu v den koncertu oproti vydaným vstupenkám. Ti, kteří zakoupili vstupenky online, prosíme přinést s sebou kopii e-mailu, který vám byl doručen po zakoupení a zaplacení vstupenky. Pokladla bude otevřena od 18 hodin. Více info na 778 888 504).
Více informací
josefina.kratka@kclanskroun.cz