24. 1. JIŽ PROBĚHLO

Městské divadlo Brno: Noc na Karlštejně

VYPRODÁNO

19:00 | sál Multifunkčního centra LArt

Městské divadlo Brno přiveze do LArtu legendární český muzikál Noc na Karlštejně.

Původní veselohra Jaroslava Vrchlického, podle které později vznikl i slavný film, měla premiéru v Národním divadle v roce 1884 a záhy se stala velmi oblíbenou. Její věhlas ještě zesílil po roce 1973, kdy Zdeněk Podskalský natočil stejnojmennou filmovou hudební komedii, která je již součástí zlatého fondu české kinematografie.

Nic nezáleží na tom, že zápletka, podle níž na Karlštejn nesměly vstoupit ženy, je pouhou legendou. Listina z roku 1357, která Vrchlického pravděpodobně inspirovala, pouze uvádí: „Zakazujeme, aby ve věži hradu Karlštejna, v níž se nachází kaple, bylo dovoleno komukoli s nějakou ženou, byť by to byla i zákonitá manželka, spáti nebo ležeti.“ Jediné omezení, se tedy týkalo posvátné kaple Svatého Kříže, jinak byl hrad ženám přístupný.

Oblíbené příběhy se ale nemusejí zakládat na pravdivém základě. Romanticky zidealizovaná a úsměvná historka ze života otce vlasti se stala nesmrtelnou díky filmovému zpracování s takovými hereckými osobnostmi, jakými byl Vlastimil Brodský, Waldemar Matuška, Miloš Kopecký, Karel Höger, Jana Brejchová či Jaroslav Marvan, pro kterého byla role purkrabího jeho poslední filmovou prací. Diváckou atraktivnost zaručují i dnes již zlidovělé písně s melodiemi Karla Svobody.

Karel IV., císař římský a král český – Petr Štěpán
Eliška, jeho manželka – Hana Holišová
Štěpán, vévoda bavorský – Lukáš Janota
Petr, král cyperský a jeruzalémský – Jiří Mach
Arnošt z Pardubic, arcibiskup pražský – Jan Mazák
Ješek z Wartenberka, purkrabí na Karlštejně – Zdeněk Junák
Alena, jeho neteř – Andrea Zelová / Viktória Matušovová
Pešek Hlavně, číšník císařův – Aleš Slanina
Ofka, hofmistryně – Pavla Vitázková
Jitka, Eliščina družk – Barbora Remišová / Martina Severová

Vstupné

předprodej 790 Kč
na místě 820 Kč

Více informací

www.mdb.cz

Líbí se vám tato akce?

share