5. 1. 2022 JIŽ PROBĚHLO

Novoroční koncert – Má vlast

19:00 | sál Multifunkčního centra LArt

Srdečně vás všechny zveme na Novoroční koncert. Na programu zazní kompletní provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast ve skladatelově úpravě pro čtyřruční klavír. B. Smetana Má vlast • Vyšehrad • Vltava • Šárka • Z českých luhů a hájů • Tábor • Blaník.

 

Vrcholné dílo české klasické hudby zkomponoval Bedřich Smetana v letech 1874 – 1879, v době, kdy byl již zcela hluchý. Má vlast je cyklus šesti symfonických básní inspirovaných českou historií, legendami a krajinou. Dílo se dočkalo bezprostředně po dokončení úpravy pro čtyřruční klavír a pochází z pera samotného skladatele. Smetanovi se podařilo vytvořit virtuózní díla, která mají právo na samostatné uplatnění.

Igor Ardašev patří dlouhodobě k předním českým klavíristům na mezinárodní scéně. Po studiích na brněnské JAMU (rovněž u prof. Inessy Janíčkové) se v Rakousku a USA účastnil mistrovských kurzů vedených legendárními klavíristy Paulem Badurou-Skodou a Rudolfem Serkinem. Kromě úspěchů v dětských soutěžích se stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu (zde získal též cenu belgického rozhlasu a televize) a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži. Roku 1990 obdržel první cenu v soutěži Marie Callas v Aténách.

Pořádá samostatné recitály, věnuje se čtyřruční hře i na dva klavíry spolu s Renatou Lichovskou a spolupracuje s komorními soubory a špičkovými orchestry, mezi něž patří Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Symphony Orchestra. Je zván na renomované hudební festivaly, jako je Pražské jaro, Schleswig-Holstein, Jodoigne v Belgii či festivaly v Hannoveru a Neapoli. Na svém kontě má řadu nahrávek skladeb Čajkovského, Liszta, Martinů, Prokofjeva, Musorgského ad.

Oba umělci jsou pedagogy na Janáčkově akademii múzických umění.

Renata Lichnovská Ardaševová vystudovala brněnskou JAMU pod vedením prof.Inessy Janíčkové, a svůj mimořádný talent pak dále rozvíjela na mezinárodních interpretačních kurzech. Stala se vítězkou soutěží Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Bedřicha Smetany v Hradci Králové, Chopinovy mezinárodní soutěže v Mariánských Lázních a roku 1992 získala cenu The Gordon Trust Prize na skotské mezinárodní soutěži v Glasgow. Úspěšná byla i ve skladatelské soutěži Generace, jejíž vítězkou se stala roku 1987. Bohatou koncertní činnost zahájila již na konci studií.

Její umění znají posluchači v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Bulharsku, Velké Británii, Holandsku, Dánsku, Lotyšsku, Turecku a v dalších zemích. Spolupracuje s významnými domácími i zahraničními sólisty, mezi které patří Michaela Fukačová, Bohuslav Matoušek, Pavel Wallinger či Carmine Lauri. Spolu s Igorem Ardaševem tvoří Duo Ardašev, které vystoupilo na četných evropských koncertních pódiích. Pro Supraphon nahráli mj. Dvořákovy Slovanské tance, Legendy a cyklus Ze Šumavy či klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti.

VÁŽENÍ NÁVŠTĚVNÍCI, PROSÍME VÁS O DODRŽOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH OPATŘENÍ. 

Návštěvník vstupem na akci prokazuje splnění jedné z podmínek:

  • doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce
  • doložit potvrzení o aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

U dětí mladších 18 let a osob s kontraindikací k očkování lze k prokázání bezinfekčnosti použít i RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Na děti do 12 let se tyto podmínky nevztahují.

Děkujeme vám za respektování podmínek. Věříme, že si naše pořady i tak užijete. 

Vstupné

Kupte 2 vstupenky a třetí máte jen za 2 Kč!

320 Kč

Líbí se vám tato akce?

share