2. 6.

Pravečkův Lanškroun – 42. ročník festivalu dechových hudeb

13:00 | nádvoří zámku

Festival dechové hudby „Pravečkův Lanškroun 2019″ se již 42. rokem  stane místem setkání amatérských dechových orchestrů a ponese se v duchu 110. výročí narození hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka.

 

 

Festival dechové hudby Pravečkův Lanškroun proběhl poprvé v roce 1977 Cílem bylo setkání dechových orchestrů okresu Ústí nad Orlicí a hlavní programovou náplní byl společný monstrkoncert.

Jindřich Praveček, nositel titulu „zasloužilý umělec“ se poprvé festivalu zúčastnil v roce 1978. Brzy se stal jeho hlavní hybnou silou. Podílel se na přípravě i realizaci, pomohl se zajištěním notového materiálu, vedl   metodicky a ke spolupráci přivedl další významné osobnosti (skladatele, dirigenty, interprety). Mnozí hudebníci jistě pamatují jeho dirigování spojených orchestrů. Skladby, které řídil, získávaly pod jeho taktovkou neopakovatelnou dynamičnost a vitalitu. Jméno Jindřicha Pravečka nese festival od roku 1993.

Prvních  šestnáct ročníků bylo uspořádáno v areálu Společenského domu, od roku 1994 hostí festival areál lanškrounského zámku. Vzhledem k úbytku dechových orchestrů v regionu začaly festival navštěvovat jednak orchestry ZUŠ, jednak orchestry ze sousedních regionů, zahraniční orchestry a profesionální soubory.

V únoru 1997 rozhodlo zastupitelstvo města o udělení čestného občanství města Lanškrouna jako projev vděčnosti za pomoc při rozvoji regionální kultury Jindřichu Pravečkovi. V roce 1999 byla Městským úřadem vydána vzpomínková kniha o Jindřichu Pravečkovi zpracovaná Tomášem Hančlem a ing. Jaroslavem Ženíškem „Harmonie srdcí“. Při příležitosti 25. ročníku festivalu v roce 2002 byla v prostorách Městského muzea otevřena stálá expozice –  Pamětní síň Jindřicha Pravečka.

 

 

Severočeská harmonie Štětí

Počátky dnešního velkého dechového orchestru Severočeská harmonie města Štětí se datují k r. 1945. Postupně se zde vystřídala řada kapelníků a dirigentů, kteří každý svým způsobem orchestr ovlivňovali po stránce interpretační, dramaturgické či skladatelsko-aranžérské. Důležitou oblastí v historii orchestru byla péče o hráčskou základnu. Členové orchestru se většinou sjíždějí do Štětí z okresu Litoměřice, Mělník, Kladno, Ústí nad Labem, Louny a Slaný. V současné době má orchestr 65 členů.

Vývoj orchestru směřoval spíše ke koncertní dechové hudbě. Největší vliv na jeho vývoj nejen z hlediska odborného, ale i délkou svého působení, měli kapelníci Mgr. Jaroslav Bílý (1961-1977) a MgA. Jiří Lhotský, který působil v orchestru od roku 1980 s krátkými přestávkami do konce roku 2013. Oba jsou absolventy vojenské hudební školy, kde získali základy v oboru profesionální dechové hudby, které později rozšiřovali dalším studiem na konzervatořích a vysokých hudebních školách.

Díky své vysoké reprezentační úrovni se orchestr představil i v zahraničí. Účinkoval v  Rakousku, SRN, Švýcarsku, Jugoslávii, Holandsku, Dánsku a Polsku, kde vždy úspěšně reprezentoval českou hudbu. Orchestr má za sebou rovněž celou řadu významných vystoupení a soutěžních úspěchů. V roce 1998 zvítězil v mezinárodní soutěži dechových hudeb v Praze v kategorii vyšší třídy, získal cenu poroty za nejlepší provedení povinné skladby a jeho dirigent MgA. Jiří Lhotský cenu poroty za nejlepší dirigentský výkon. V  roce 2010 změnil orchestr jméno z Dechové harmonie na Severočeskou harmonii města Štětí a od té doby účinkoval na mnoha festivalech v České republice, ale i např. v Polsku, Německu, Chorvatsku či Holandsku. Od roku 2014 převzal dirigentskou taktovku Karel Tesařík.

Dechový orchestr města Hradce Králové

Harmonie 1872 Kolín

Koletova hornická hudba Rtyně v Podkrkonoší

Vstupné

50 Kč

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share