7. 1. 2020 JIŽ PROBĚHLO

Slavné operní árie a sbory: Novoroční koncert k 30. výročí trvání Českého filharmonického sboru Brno

19:00 | sál Multifunkčního centra LArt

V podání sólistů a Českého filharmonického sboru uslyšíte v první polovině koncertu ty nejznámější árie a sbory z českých oper Hubička, Prodaná nevěsta, Rusalka a Její pastorkyňa, ve druhé polovině pak ze světových oper Carmen, Lohengrin, Nabucco, Trubadúr a Macbeht.

Český filharmonický sbor Brno patří k nejužší světové špičce v oblasti sborového zpěvu.  Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Odborná kritika pak oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) vystupuje na všech prestižních evropských festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním.

Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let.

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty.

Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech – japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review  mu v září 2011  udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění Tokusen.

Činnost Českého filharmonického sboru Brno podporuje Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR. Generální partner Českého filharmonického sboru Brno je TESCAN ORSAY HOLDING, a. s.

Sbormistr a dirigent PETR FIALA vystudoval brněnskou konzervatoř (hra na klavír, kompozice, dirigování) a v roce 1971 ukončil JAMU ve třídě prof. Jana Kapra. Vedle činnosti pedagogické (byl profesorem brněnské konzervatoře) a kompoziční (je autorem asi 180 skladeb) se již 50 let intenzivně věnuje činnosti sbormistrovské a dirigentské. Jako skladatel i jako di­rigent je Petr Fiala laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních po­rot. Je zván jako hostující dirigent k našim i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se pod jeho vedením propracoval mezi nejlepší evropská sborová tělesa. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající vý­sledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti. V roce 2013 obdržel Petr Fiala Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a reprezentaci města Brna a v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.

Jana Melišková je absolventkou oboru zpěv na Konzervatoři v Bratislavě (2010) a absolventkou magisterského studia v oboru zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně v pěvecké třídě doc. Marty Beňačkové. Během studií se představila v několika inscenacích: G. F. Händel – Xerxes, G. Puccini – Suor Angelica (Genoveva, Novicka), G. P. Telemann – Pimpione (Vespetta), J. Berg – Evropská turistika (Marie), W. A. Mozart – Don Giovanni (Donna Elvíra). V současné době působí jako členka a sólistka Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.

Jana Melišková je absolventkou oboru zpěv na Konzervatoři v Bratislavě (2010) a absolventkou magisterského studia v oboru zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně v pěvecké třídě doc. Marty Beňačkové. Během studií se představila v několika inscenacích: G. F. Händel – Xerxes, G. Puccini – Suor Angelica (Genoveva, Novicka), G. P. Telemann – Pimpione (Vespetta), J. Berg – Evropská turistika (Marie), W. A. Mozart – Don Giovanni (Donna Elvíra). V současné době působí jako členka a sólistka Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.

MIRIAM ZUZIAKOVÁ pochází z hudební rodiny. Již od svých pěti let se věnuje hře na klavír. Na Konzervatoři v Brně studovala hru na klavír ve třídě Hany Pelikánové. Po maturitě pak pokračovala ve studiu na JAMU u prof. Inessy Janíčkové. Od roku 1990 působí v Českém filharmonickém sboru Brno, a to jako korepetitorka, zpěvačka a klavíristka. Od roku 1993 rovněž vyučuje na Konzervatoři v Brně.

 

Bedřich Smetana:     Hubička

(1824-1884)                           Hajej, můj andílku – Letěla bělounká holubička

(dvě ukolébavky Vendulky)

 

Bedřich Smetana:     Prodaná nevěsta

     1. Proč bychom se netěšili – sbor
     2. To pivečko, to věru je nebeský dar – mužský sbor
     3. Polka – sbor
     4. Ten lásky sen – árie Mařenky

 

Antonín Dvořák:        Rusalka

(1841-1904)                        1. Měsíčku na nebi hlubokém – árie Rusalky

     1. Hou, hou, hou – tercet vodních žínek
     2. Květiny bílé po cestě – sbor

 

Leoš Janáček:             Její pastorkyňa

(1854-1928)                        Daleko široko do těch Nových Zámků – sbor

 

———————————————–PŘESTÁVKA ——————————–

Georges Bizet:           Carmen

(1838-1875)                        1. Habanera – árie Carmen se sborem

     1. Les voici, les voici – sbor

 

Richard Wagner:       Lohengrin

(1813-1883)                       Treulich geführt (Svatební pochod – sbor)

 

Giuseppe Verdi:       Nabucco

(1813-1901)                       Va pensiero – sbor

 

                                        Trubadúr

Vedi le fosche notturne – sbor

 

Macbeth

                                               Patria opressa – sbor

Vittoria! – sbor

 

Účinkují: Jana Melišková – soprán, Pavlína Švestková – soprán, Marie Vrbová – alt, Miriam Zuziaková – klavír

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO (komorní sbor), dirigent Petr Fiala

Vstupné

Doprodej: 430 Kč/ 250 Kč (1. řada balkón a lóže)

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share