7. 1. 2020 JIŽ PROBĚHLO

Slavné operní árie a sbory: Novoroční koncert k 30. výročí trvání Českého filharmonického sboru Brno

19:00 | sál Multifunkčního centra LArt

V podání sólistů a Českého filharmonického sboru uslyšíte v první polovině koncertu ty nejznámější árie a sbory z českých oper Hubička, Prodaná nevěsta, Rusalka a Její pastorkyňa, ve druhé polovině pak ze světových oper Carmen, Lohengrin, Nabucco, Trubadúr a Macbeht.

Český filharmonický sbor Brno patří k nejužší světové špičce v oblasti sborového zpěvu.  Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Odborná kritika pak oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) vystupuje na všech prestižních evropských festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním.

Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let.

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty.

Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech – japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review  mu v září 2011  udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění Tokusen.

Činnost Českého filharmonického sboru Brno podporuje Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR. Generální partner Českého filharmonického sboru Brno je TESCAN ORSAY HOLDING, a. s.

Sbormistr a dirigent PETR FIALA vystudoval brněnskou konzervatoř (hra na klavír, kompozice, dirigování) a v roce 1971 ukončil JAMU ve třídě prof. Jana Kapra. Vedle činnosti pedagogické (byl profesorem brněnské konzervatoře) a kompoziční (je autorem asi 180 skladeb) se již 50 let intenzivně věnuje činnosti sbormistrovské a dirigentské. Jako skladatel i jako di­rigent je Petr Fiala laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních po­rot. Je zván jako hostující dirigent k našim i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se pod jeho vedením propracoval mezi nejlepší evropská sborová tělesa. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající vý­sledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti. V roce 2013 obdržel Petr Fiala Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a reprezentaci města Brna a v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.

Jana Melišková je absolventkou oboru zpěv na Konzervatoři v Bratislavě (2010) a absolventkou magisterského studia v oboru zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně v pěvecké třídě doc. Marty Beňačkové. Během studií se představila v několika inscenacích: G. F. Händel – Xerxes, G. Puccini – Suor Angelica (Genoveva, Novicka), G. P. Telemann – Pimpione (Vespetta), J. Berg – Evropská turistika (Marie), W. A. Mozart – Don Giovanni (Donna Elvíra). V současné době působí jako členka a sólistka Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.

Jana Melišková je absolventkou oboru zpěv na Konzervatoři v Bratislavě (2010) a absolventkou magisterského studia v oboru zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně v pěvecké třídě doc. Marty Beňačkové. Během studií se představila v několika inscenacích: G. F. Händel – Xerxes, G. Puccini – Suor Angelica (Genoveva, Novicka), G. P. Telemann – Pimpione (Vespetta), J. Berg – Evropská turistika (Marie), W. A. Mozart – Don Giovanni (Donna Elvíra). V současné době působí jako členka a sólistka Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.

MIRIAM ZUZIAKOVÁ pochází z hudební rodiny. Již od svých pěti let se věnuje hře na klavír. Na Konzervatoři v Brně studovala hru na klavír ve třídě Hany Pelikánové. Po maturitě pak pokračovala ve studiu na JAMU u prof. Inessy Janíčkové. Od roku 1990 působí v Českém filharmonickém sboru Brno, a to jako korepetitorka, zpěvačka a klavíristka. Od roku 1993 rovněž vyučuje na Konzervatoři v Brně.

 

Bedřich Smetana:     Hubička

(1824-1884)                           Hajej, můj andílku – Letěla bělounká holubička

(dvě ukolébavky Vendulky)

 

Bedřich Smetana:     Prodaná nevěsta

     1. Proč bychom se netěšili – sbor
     2. To pivečko, to věru je nebeský dar – mužský sbor
     3. Polka – sbor
     4. Ten lásky sen – árie Mařenky

 

Antonín Dvořák:        Rusalka

(1841-1904)                        1. Měsíčku na nebi hlubokém – árie Rusalky

     1. Hou, hou, hou – tercet vodních žínek
     2. Květiny bílé po cestě – sbor

 

Leoš Janáček:             Její pastorkyňa

(1854-1928)                        Daleko široko do těch Nových Zámků – sbor

 

———————————————–PŘESTÁVKA ——————————–

Georges Bizet:           Carmen

(1838-1875)                        1. Habanera – árie Carmen se sborem

     1. Les voici, les voici – sbor

 

Richard Wagner:       Lohengrin

(1813-1883)                       Treulich geführt (Svatební pochod – sbor)

 

Giuseppe Verdi:       Nabucco

(1813-1901)                       Va pensiero – sbor

 

                                        Trubadúr

Vedi le fosche notturne – sbor

 

Macbeth

                                               Patria opressa – sbor

Vittoria! – sbor

 

Účinkují: Jana Melišková – soprán, Pavlína Švestková – soprán, Marie Vrbová – alt, Miriam Zuziaková – klavír

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO (komorní sbor), dirigent Petr Fiala

Vstupné

Doprodej: 430 Kč/ 250 Kč (1. řada balkón a lóže)

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share

Uzavření pokladny KC Lanškroun

Vážení návštěvníci, pokladna Kulturního centra Lanškroun bude od pondělí 8. srpna 2022 do 31. srpna 2022 UZAVŘENA. Vstupenky je možné zakoupit v Infocentru Lanškroun a online na našem webu. Děkujeme za pochopení.