23. 9. 2019 JIŽ PROBĚHLO

Varhanní koncert v rámci 23. Orlicko – kladského varhanního festivalu

19:30 | kostel sv. Václava

Vážení, na podzim letošního roku bude opět možné, již po třiadvacáté zaposlouchat se do zvuku královských nástrojů v rámci ORLICKO KLADSKÉHO VARHANNÍHO FESTIVALU. Pořádá Orlicko – kladský varhanní festival z.s. ve spolupráci s KC Lanškroun pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje.

Koncert se uskuteční 23. 9. 2019 v 19.30h, vystoupí český varhaník, hudební skladatel a pedagog, profesor pražské konzervatoře MICHAL NOVENKO.

 

Michal Novenko vystudoval na pražské konservatoři a AMU vedle varhan a improvisace také komposici, dirigování a hudební teorii. Varhany studoval u prof.Jaroslava Vodrážky a na mistrovských kursech Jeana Guillou (Paříž), v bachovské interpretaci se zdokonalil u prof.Helmuta Rillinga. Již během studia získal řadu ocenění (cenu Českého hudebního fondu, cenu za improvisaci na Opavské varhanní soutěži…).

M. Novenko vyvíjí bohatou a úspěšnou koncertní činnost. Opakovaně je zván do většiny zemí Evropy a do USA, koncertoval také v Jižní Africe a v Izraeli. Z nejvýznamnějších festivalů lze jmenovat italské Arezzo, Řím, švýcarský Sion (nejstarší varhany světa), Warwick (Anglie), Festival de Porto, Shavuot Festival v Jeruzalémě, Bach Festival of Philadelphia (USA) či Festival Internacional de Artes v Saltillo (Mexiko); hrál též na slavných Silbermannových varhanách v Drážďanech a Freibergu, v basilice Weingarten, na Schnitgerových varhanách u sv.Jakuba v Hamburku, v katedrále v Palma de Mallorca a ve francouzských katedrálách v Orleans, Bourges, Sens, Perpignan aj. Prof. Novenko vyučuje na Konservatoři v Praze, v zahraničí vede mezinárodní varhanní kursy (University of Texas, britská Sarum College, dále Francie, Polsko, Mexiko…) a nadále se věnuje i práci skladatelské. Vytvořil již bohatý fond nahrávek pro rozhlas, televizi a na CD již zaznamenal zvuk více než stovky nástrojů. Od r.2001 nahrává pro prestižní britskou firmu Priory Records, pro niž vytvořil m.j. vysoce ceněnou kolekci nahrávek španělských a portugalských varhan (CD ze Santanyí na Mallorce získalo titul „Star Recording“). Mimo běžného repertoáru uvádí také neznámé či zapomenuté skladby z 18. a 19. století i premiéry současných autorů. Navazuje též s úspěchem na dávnou tradici varhanní improvisace.

Orlicko-kladský varhanní festival je každoročně v září a říjnu pořádán již od roku 1997. Jedná se o přehlídku různorodých varhanních nástrojů v oblasti mezi městy Trutnov, Náchod, Kladsko (Kłodzko), Dobruška, Rychnov nad Kněžnou, Lanškroun až po Králíky. Koncerty zejména českých a polských varhaníků se konají i v menších obcích v pohraničí. Iniciátory festivalu byli Michal Novenko – varhaník a Václav Uhlíř – varhaník a hlavní organolog diecéze Hradec Králové.

Vstupné

100 Kč / 80 Kč (důchodci nad 60 let)

Vstupenky bude možné zakoupit na místě hodinu před koncertem

Více informací

josefina.kratka@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share