8. 5. - 8. 6. 2022 JIŽ PROBĚHLO

Vilém Veverka – výstava fotografií „Můj arktický rok“

17:00 | přísálí Multifunkčního centra LArt

Výstava „Můj arktický rok“  reflektuje tvorbu Viléma Veverky z let 2019 – 2021. Jednoznačným leitmotivem je arktická a subarktická krajina, především pak scenérie zimního Islandu a Špicberk.

Aktuální výstava reflektuje mou tvorbu z let 2019 – 2021. Jednoznačným leitmotivem je arktická a subarktická krajina, především pak scenérie zimního Islandu a Špicberk. Cyklus s pracovním názvem „Můj arktický rok“ se stal absolutní prioritou a zásadním pilířem mé tvorby.

Záměrem je následné vydání fotografické publikace, nicméně to je proces na příští roky, který by měl obnášet další cesty do oblastí jako jsou např. právě Špicberky, respektive možná i na Baffinův ostrov. Dnes tak předkládám návštěvníkovi kapitoly, které může vidět mnohdy vůbec poprvé. Záměrně nepřidávám žádné další příběhy typu jak, či za jakých okolností, případně i za jak náročných klimatických podmínek jsem tu kterou fotografii realizoval. Jistě, práce s kovovými nástroji v mrazu a větru, respektive čekání na ideální světlo je samo o sobě náročné. Podstatný je však pouze a jen výsledek. Jsem-li schopen předat alespoň část té emoce, kterou jsem během zmáčknutí spouště prožíval, rezonuje-li obraz v divákovi, pak se mi – snad – něco málo podařilo. Jde o záležitost čistě estetického charakteru, jde o vnímání pocitu z toho co nabízí příroda. Takto jsem to viděl a zažil, takto to vše interpretuji a předkládám návštěvníkovi – mému publiku. Vilém Veverka

Výstavu můžete navštívit v tyto dny:
Po   13:00 – 17:00 hod.
Út  08:00 – 12:00 hod.
St   13:00 – 17:00 hod.
Čt   08:00 – 12:00 hod.
Pá   zavřeno

V současnosti jeden z nejúspěšnějších umělců klasické scény, vítěz soutěže Sony Music Foundation (Tokio 2003), se již několik let (první samostatnou výstavu realizoval v roce 2010) etabluje také jako fotograf. Jeho tvorbě jednoznačně dominuje jedno téma, hory – krajina. Vilém Veverka sám sebe charakterizuje více jako obdivovatele ticha a samoty hor než jako skutečného pur-horolezce. Přesto však, vystoupil na nejvyšší hory dvou kontinentů, nejvyšší horu Ruska, realizoval řadu alpských klasiků, fotografoval v Andách i na Aljašce.

Bez zajímavosti není ani jeho přednášková činnost, která je rovněž úzce spojená s fotografováním v horách a klimaticky náročnějších podmínkách obecně.

V roce 2019 začal intenzivněji spolupracovat se společnostmi Sony – jejíž techniku (fotoaparáty Alpha7RIII + Alpha7RIV a objektivy ze série G Master) v současnosti používá –, respektive Zeiss.

V roce 2022 představuje na další samostatné výstavě prozatím svůj nejzásadnější cyklus s názvem „Můj arktický rok“, velkoformátové fotografie ze zimního Islandu, polárních oblastí Norska a především ze Špicberk.

Srdečně vás všechny zveme na vernisáž 8. května 2022, která se uskuteční v Multifunkčním centru LArt od 17 hodin.

Vstupné

Bez vstupného

Více informací

prodej@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share