20. 11. - 30. 1. 2022 JIŽ PROBĚHLO

Výstava Jany Krejzové PALOUČKY

| přísálí Multifunkčního centra LArt

Kulturní centrum Lanškroun a Městské muzeum Lanškroun zvou na výstavu Jany Krejzové z Újezdce u Litomyšle, která vznikla přímo pro Multifunkční centrum LArt. Ideové celky byly vybrány tak, aby korespondovaly s výstavními prostorami, s ohledem k jejich křehkosti a minimalistickému vyznění.

Výstavu můžete navštívit v tyto dny:

PONDĚLÍ   13:00 – 17:00 hod.
ÚTERÝ   08:00 – 12:00 hod.
STŘEDA   13:00 – 17:00 hod.
ČTVRTEK   08:00 – 12:00 hod.
PÁTEK   zavřeno

Vernisáž se koná 20. 11. 2021 v Multifunkčním centru LArt od 17 hodin. K výstavě promluví kurátorka výstavy Dita Hálová. Vernisáž dobarví hudební doprovod jazzové kytary Milka Havlíka a celá vernisáž bude zakončena komentovanou prohlídkou s autorkou.

Prezentovány budou ideové celky, a to ve složení: instalace ze segmentů porcelánu na plexiskle, samostatné objekty z neglazovaného porcelánu, závěsné boxy a porcelánové objekty adjustované na smaltované podložce. Jednotlivé materiálové celky mají společné téma: místa, krajinu, její struktury – paloučky, staré loučky, jako pradávná místa v hlubokých lesích, místa nasycení i spočinutí. Staré loučky – paloučky nejsou náhodou. Na dohled  autorčina ateliéru  je  legendami opředený  Růžový palouček , místo  porostlé pětilistou růží   stepní, paloučkovou.

Celky byly vybrány tak, aby korespondovaly s výstavními prostorami, s ohledem k jejich křehkosti a minimalistickému vyznění.

Vizuální umělkyně Jana Krejzová se ve své tvorbě převážně zaměřuje na alternativní práci s hlínou a způsoby pálení upřednostňující dotyky otevřeného ohně. Z nejrůznějších hliněných segmentů, pálených i nepálených, vytváří pozoruhodné objekty. Autorčin přístup patří k principiálně jednoduchým, avšak detailně prožitým a promyšleným. Vytváří side specific projekty prolínající vnímání vibrací místa s artefakty hliněného, textilního i papírového charakteru v mimořádně citlivých instalacích, které fotograficky dokumentuje.

Tvorbu Jany Krejzové lze v současné umělecké keramické tvorbě považovat za ojedinělý zjev. Neobvyklého tvůrčího přístupu si ovšem povšimnuly odborné instituce, např. Galerie výtvarného umění v Roudnici nebo Galerie umění v Hodoníně. Práce autorky je zastoupena v Mezinárodním  muzeu keramiky , Alšově jihočeské galerii v Bechyni a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Její práce je více reflektována v zahraničních odborně zaměřených institucích a projektech, což podporuje její účast na mezinárodních sympoziálních setkáních.

Vstupné

Bez vstupného

Více informací

www.muzeumlanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share