27. 1. - 28. 4. JIŽ PROBĚHLO

XVII. trienále exlibris 2023

| Galerie Městského muzea Lanškroun

Výstava představuje současnou tvorbu českých autorů exlibris z let 2020 – 2023.

Výstava představuje současnou tvorbu českých autorů exlibris z let 2020 – 2023. Přehlídka se koná pravidelně ve tříletých intervalech a prezentuje to nejlepší, co v oblasti drobné užitné grafiky v České republice vzniklo.

Návštěvníci uvidí jak práce renomovaných tvůrců exlibris – výtvarníků a umělců, tak v kategorii studentských prací také exlibris studentů středních a vysokých uměleckých škol.

Výstavu můžete navštívit v galerii Městského muzea Lanškroun do 28. dubna 2024 v tyto dny:

  • úterý – pátek | 9:00 – 11:30, 13:00 – 15:30
  • sobota, neděle a vybrané státní svátky | 13:00 – 16:30

Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 27. ledna v 15.00 hodin.
Hudební doprovod Tereza Haiflerová.

Exlibris (knižní značka) je malý grafický lístek obvykle vlepovaný do knihy, jehož účelem je označit, komu kniha patří nebo ze které knihovny pochází.

Soutěžní přehlídky Trienále českého ex libris se konají již padesát let, od roku 1992 se tak děje pod patronací Památníku Národního písemnictví. V roce 2020 k soutěži přistoupila jako partner Knihovna Národního muzea, která spravuje druhou největší sbírku ex libris v republice.

Tvorba ex libris se nyní řadí k tradičnímu uměleckému oboru. Než se z něj stala samostatná sběratelská oblast, jak jej vnímáme v dnešní době, prošel zajímavým historickým vývojem. Soudobé ex libris, spojované s knižní kulturou i žánrem volné grafiky, se přetvořilo ve specifickou disciplínu, které se věnují význační umělci i studenti výtvarných škol.

Vstupné

Více informací

www.muzeumlanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share