Lathife
Multi-artový projekt s těžištěm v amatérském, alternativním a undergroundovém divadle. Měl by být pro všechny. Měl by být nabitý a hlavně, měl by být první svého druhu.
Lathife je multižánrový festival, charakteristický svou jiskřivou a pohlcující atmosférou. Během 3 dní na vás čeká více než desítka inscenací od klasické činohry přes alternu, japonskou frašku až po pantomimu.
Zámek Lanškroun - sál
zahájení
Kozel ve fraku: Stvoření světa
Představení mima Vojtěcha Svobody a kytaristy, skladatele Lukáše Sommera, je procházkou světem pantomimy v pěti etudách. Stvoření světa je zcela unikátní pantomimické představení s živým hudebním doprovodem. Myšlenkou této inscenace je představit divákům výběr z nejlepších klasických pantomimických etud z dílny největších mistrů tohoto oboru, to vše v jemné symbióze s hudebním kytarovým podtextem. Budete okouzleni, budete se smát, budete plakat, občas v téměř tu stejnou chvíli. Bude řečeno vše aniž se vysloví jediné slovo.
pantomima
Zámek Lanškroun - foyer (bar)
Divadlo Procity: Všechno nejlepší
Představte si, že přijdete na soukromou oslavu, kam vás pozval dávný známý, kterého jste už dlouho neviděli. V hlavě se vám honí otázky jako: “Proč si na mě vlastně vzpomněl?” “Co to je za oslavu?” “A jací budou ti ostatní hosté?” “Mám jít?” Představte si, že pozvání přijmete a vstoupíte.
V tomto příběhu, jež s námi můžete PROžít existuje pouze jeviště, žádné hlediště. Nebo naopak hlediště a žádné jeviště? Seberte odvahu a přijměte pozvání na oslavu Radimových narozenin. Oslavy jsou přece super – a nejdůležitější v životě je se pořádně bavit. Anebo tomu tak tentokrát nebude? Nechte se překvapit a… vstupte!
interaktivní divadlo


Zámek Lanškroun - sál
Divadelní soubor Škeble: Kluziště a Studna
Tajemství se skrývá v útrobách maloměstského gymnázia. Staré příběhy ožívají a ty nové děsí. Hrůzu však vyvažují četné žertovné prvky. Učitel Pecha. Školník. Hydrant. Hadice. Vhodné i pro mládež.
féerie lednové noci a červnového dne
Divadlo v Roztocké – Jilemnice: Ztížená možnost soustředění
Méně známá hra světově známého autora. Skupina osmi herců pod vedením Lucie Václové ji začala připravovat již v září 2020, ale druhá vlna pandemie zkoušení přerušila, byť účinkující se dlouho nevzdávali a zkoušení pokračovalo nejprve online před monitory notebooků a pak po různých obývácích, kuchyních a dalších náhradních prostorách u někoho doma. Dnes už se snad nic nestane, ale párkrát to byl i po "policejní hodině". Pan Havel by měl, doufáme, radost, že tradice bytového divadla tak pokračovala, byť za jiných podmínek a příčin
činohra
Multifunkční centrum LArt - sál
Pražská konzervatoř: Otvírání studánek
Scénické zpracování této legendární kantáty vzniklo na základě spolupráce pěveckého a dirigentského oddělení Pražské konzervatoře pod hudebním vedením Miriam Němcové. Dirigent: Ondřej Hnízda. Maxmilián Pilmaier - klavír, Jasmína Singhová a Kateřina Stocková - housle, Dorothea Kellerová - viola.
scénické provedení kantáty
Pražská konzervatoř: Cesta kolem světa
Komedie plná dobrodružství, lásky a humoru. Jistá slečna Femina Jones se rozhodne, že se svou společnicí zvládne cestu kolem světa za méně než 80 dní. A to zejména proto, že nehodlá trpět dominanci můžu ve světě 19.století a tímto velkým činem chce dokázat, že i ženy umí být odvážné a silné. Na cestě Orient expresem se ale dostanou do situací a míst, kde to nebudou mít lehké. Největší překvapení ji ovšem bude čekat na samotném konci... Hra je osvěžena několika hudebními čísly známého i neznámého muzikálového repertoáru.
komedie se zpěvy a tancem



Multifunkční centrum LArt - bar Nonet
Divadlo Apropo: Oživlá laboratoř
Dva lehce popletení alchymisté, či přesněji mistr a jeho famulus, ukazují krocení živlů. Ke každému živlu je přiřazen jeden i více efektních pokusů, které alchymisté obohatí spoustou vtipných průpovídek, akcí a nebojí se zapojit ani diváky. Takže pokud se nebojíte stát se těmito diváky, určitě přijďte.
pohádka
Divadlo Kjógen: Připoután k tyči (Bóšibari)
Frašku Bóšibari nalézáme v nejstarších popisech obsahu her kjógen Tenrikjógen bon (pol. 16.stol) a též v prvním zápisu scénářů Toraakira bon (pol. 17. stol), z čehož lze usuzovat, že tento kus byl v jednodušší podobě v repertoáru od samého vzniku žánru kjógen (v 13. století). Na konci 17. století byla celá hra Bóšibari přejata a dodnes je uváděna též v divadle kabuki, což ukazuje na tehdejší popularitu kusu napříč společností. Hra staví na situačním humoru, celkovou atmosféru však dokresluje množství zpěvů, jejichž technická vybroušenost dodává glanc jinak pijáckému námětu hry. Za zmínku též stojí hojně zastoupené parodie na krátké tance komai, které bývaly často na programu „nad miskou sake“ bavící se společnosti. Uvedení tehdy populárního tance, avšak v jevištní „svázané“ variantě, muselo na dobové publikum působit vskutku komicky. Hra Bošibari patří i dnes v Japonsku k nejpopulárnějším, a tudíž nejčastěji uváděným hrám a v repertoáru ji mají všechny rody, které žánr kjógen uvádějí.
japonská fraška kjógen
Multifunkční centrum LArt - sál
Divadelní klub Jirásek: Ženitba
Znáte to. Taková ta tragikomická svatební věc. Veselý všichni, šťastnej sotva jeden. Mladá Agafia se chce vdávat a stará Arina si už nemá s kým notovat. Nenažraný by chtěl sytit tělo i duši, Žvanikin by rád připil lásce, světu i dobré náladě a Starikov objevuje svou druhou mízu (čti: múzu). Tekla musí jako vždy dostát své pověsti a Kočkarev… má holt za ušima. Oblomovsky hloubavý Podkolesin se pak musí rozhodnout, zdali právě slovu „muset“ už dávno neodzvonilo. A Duňaša? Tak ta si o tom všem myslí své.
činohra
Multifunkční centrum LArt - salonek Rudolf
Divadlo Dagmar: Mezi dvojím zasyčením kosy
Karlovarské pověsti podle knihy Zdeňka Šmída Strašidla a krásné panny. Pět citlivě zpracovaných pověstí je vyprávěním o zaniklém světě skřítků, duchů a dřevěných panenek, o časech, kdy lidé věřili na síly skryté v kamenech a stromech a byli tomu podstatnému co vymezuje lidský život, rozhodně blíže…
storytelling
Apollo Music club


Lathife je multi-artový kulturní projekt s těžištěm v amatérském, alternativním a undergroundovém divadle.
Hlavní myšlenka
Měl by být pro všechny. Měl by být nabitý. Měl by být multi-artový a hlavně, měla by být velká exploze radosti a nadšení.
Není festival jako festival
Lathife patří mezi ty festivaly, které se neprofilují jako úzce žánrové. Právě naopak jeho základním rysem je multiartovost a to nejen ve smyslu střetávání různých forem uměleckého projevu, ale i v rámci jednotlivých umění zvlášť.
Těžištěm programu jsou dvě desítky inscenací s širokým záběrem tématu, formy i prezentace. Festival nabízí vážná témata i lehké komedie, domácí i zahraniční autory, nastudování bytostně amatérských studentských souborů i dlouhodobě působících celků, které si svými výkony v lecčems nezadají s profesionály. Kromě divadla se může divák těšit i na různé koncerty a výstavy. Lathife se těší na další ročník své existence, který se oproti loňskému roku posouvá zejména v oblasti záběru divadelních souborů, které přicestují ze všech koutů naší země.
Naše srdce bijí pro divadlo!
Lathife je nadšení. Každá jeho součást z nadšení vzniká a bez něj padá. Jeho struktura vzniká z nápadů organizátorů, kteří jim dávají ve svém volném čase reálné obrysy.
Jeho náplň se rodí s nadšením účinkujících, pro které je jedinou odměnou čas strávený společně na festivalu a potlesk diváků. Atmosféra Lathife je atmosférou nadšených diváků, kteří tři dny svého volna věnují divadlu majíce na tváři lehkou křeč, v srdci hluboký smích. Dál festival nepůjde. Pokud se všem, kdo ho chystají bude chtít chystat, všem kdo účinkují účinkovat a pokud bude mít vnímavé diváky, bude. To je hlavní myšlenka festivalu a dík patří každému nadšenému účastníkovi za to, že další ročník může být. Jsme za to rádi.