26. 8. 2023

Pravečkův Lanškroun

Pravečkův Lanškroun je zdařilou prezentací dechové hudby doprovázený přízní staršího i mladšího publika. Koná se již od roku 1977.

Každým rokem se nádvoří lanškrounského zámku stává místem setkání amatérských dechových orchestrů. Letošní 44. ročník bude nový, jiný! Můžete se těšit na tradiční festival v novém kabátě s mezinárodní účastí, pro všechny generace a food festivalem! #pravecekjinak

zámecké nádvoří

14:00 - 23:00

Food festival Ochutnej Středomoří

14:30

Zahájení

15:00

La Banda di Castiglione in Teverina (Itálie)

16:00

Herrera del Duque (Španělsko)

16:45

Monstrkoncert

17:15

Divadelní spolek LokVar: Český Honza

zámecká zahrada

Více o akci

18:15

Big Band Lanškroun

20:00

Brass Company ZUŠ J. Pravečka Lanškroun - zrušeno

Brass company ze zdravotních důvodů nevystoupí.

21:30

Green Småtroll (náhrada za koncert Sto zvířat)

Více o akci

Vstupné: dospělí 100 Kč / děti 50 Kč (celodenní vstupné i vstupné na jednotlivé akce)

Ochutnej Středomoří, to je NOVINKA letošního 44. ročníku festivalu dechových hudeb Pravečkův Lanškroun.

Rolovaná zmrzlina
Výroba přímo před Vašima očima s ingrediencemi, které si sami vyberete.
Složíte si tak osobitou zmrzlinu podle vlastní chuti.

Esko bistro
Lanškrounské Esko bistro doveze oblíbené bubble waffle, obložené croissanty, sandwiche a mnoho dalšího.

Kafe bar Plecháček
Milujete espresso, cappuccino, flat white? V teplých dnech ledovou kávu?
Všechny druhy kávy připravíme v kavárně a baru Plecháček. A kdo ke kávě rád sladké, bude také spokojený. Koláče, řezy a dorty vyberete z vitríny podle chutě.
Také náš bar bude plný oblíbených drinků a ovocných limonád. Připravujeme míchané alkoholické a nealkoholické drinky, prosecco, vína.

Loschurros
Ochutnejte další středomořskou specialitu! Tedy konkrétně ze Španělska – churros od Loschurros! A co to tedy CHURROS je?
Jedná se o typické street food jídlo, které je z těsta v jednoduchém složení, které se ale připravuje dle přesné technologie. Těsto se pak zavádí do stroje – churrery, ze kterého se vytlačují tyčinky ve tvaru hvězdy. Poté se usmaží a ještě horké obalují ve sladké směsi. K takto připravené pochoutce servírujeme, belgickou mléčnou/hořkou (vegan)/bílou čokoládu s vysokým obsahem kakaa a nebo mléčný/slaný/kokosový (vegan) karamel. Vše Vám bude naservírováno do papírového kornoutu.

Poznejte chutě Albánie
Produkty rodinných farem – Ctíme a podporujeme řemeslo a tradici rodinných podniků.
Exkluzivní zboží – to co máme my, to jinde nekoupíte, jsme jediní, kdo ho z Albánie dováží
Přírodní kosmetika a další produkty s otiskem Albánie!
„Albánie nám prostě učarovala. Lidé, kultura i příroda!
A nemohli jsme si to nechat pro sebe, tak jsme začali nabízet albánskou přírodní kosmetiku, přírodní čaje nebo koření a exkluzivní Musai BIO extra virgine olivový olej.“

Mr. Potato
OCHUTNEJTE – Čerstvé Hranolky s DNA Českých Brambor! Hledej stánek Mr.Potato

Vínazdovozu
prodejce Vínazdovozu nabízí Modré Chardonnay ze Španělska a vinné nápoje z Francie – ovocné, čokoládové a další. Snaží se vždy vybírat “zajímavé” a tak trochu “odlišné” produkty. To musíte vyzkoušet!

Počernický pivovar
Tešte se na pivo a nealko z Počernického pivovaru v Praze v Dolních Počernicích.
V sobotu vám nabídnou skvělé pivo jako je třeba počernická dvanáctka světlý Ležák a třináctka Barborka tmavý ležák, dále meruňkovou limonádu a mnoho dalších pivních speciálů.

Sušený hmyz
Společnost Grig jsou výrobci a prodejci inovativních potravin z hmyzu a hmyzího proteinu. jejich cílem je zvednout udržitelnost, zdraví a chuť jídla na zcela novou úroveň. Nabízí světu chutnou, výživnou a ekologicky méně náročnou alternativu stravy. V České republice už ochutnalo jedlý hmyz více než 250 000 lidí. Budete další?

K příležitosti 44. ročníku festivalu dechových hudeb Pravečkův Lanškroun jsem pro děti připravili soutěž! Zajímáš se o hudbu? Baví tě malovat? Zapoj se do naší soutěže Hudba nás baví a vyhraj dárkový poukaz do KCLA a Kina LA.

  • soutěž je určena pro děti od 5 do 15 let 
  • formát práce: A4, A3
  • místo odevzdání: Infocentrum Lanškroun, Městské muzeum Lanškroun, poštou na adresu Nádražní 335, 563 01 Lanškroun
  • dílo musí být řádně označeno (jméno, příjmení, věk, email, tel)
  • soutěž má tři kategorie: 5 – 8 let, 9 – 11 let, 12 – 15 let
  • termín odevzdání: do 15. 8. 2023 

Výhry: dárkové poukazy KCLA v hodnotě 500, 300 a 200 Kč.
Oceněné práce budou vyhlášeny 26. 8. v rámci festivalu Pravečkův Lanškroun
Všechna díla budou vystavena na nádvoří lanškrounského zámku 26. 8. 2023  v průběhu festivalu. Od září bude výstava umístěna v Multifunkčním centru LArt.

Festival dechové hudby Pravečkův Lanškroun proběhl poprvé v roce 1977 Cílem bylo setkání dechových orchestrů okresu Ústí nad Orlicí a hlavní programovou náplní byl společný monstrkoncert.
Jindřich Praveček, nositel titulu „zasloužilý umělec“ se poprvé festivalu zúčastnil v roce 1978. Brzy se stal jeho hlavní hybnou silou. Podílel se na přípravě i realizaci, pomohl se zajištěním notového materiálu, vedl metodicky a ke spolupráci přivedl další významné osobnosti (skladatele, dirigenty, interprety). Mnozí hudebníci jistě pamatují jeho dirigování spojených orchestrů. Skladby, které řídil, získávaly pod jeho taktovkou neopakovatelnou dynamičnost a vitalitu. Jméno Jindřicha Pravečka nese festival od roku 1993.

Prvních šestnáct ročníků bylo uspořádáno v areálu Společenského domu, od roku 1994 hostí festival areál lanškrounského zámku. Vzhledem k úbytku dechových orchestrů v regionu začaly festival navštěvovat jednak orchestry ZUŠ, jednak orchestry ze sousedních regionů, zahraniční orchestry a profesionální soubory.

V únoru 1997 rozhodlo zastupitelstvo města o udělení čestného občanství města Lanškrouna jako projev vděčnosti za pomoc při rozvoji regionální kultury Jindřichu Pravečkovi. V roce 1999 byla Městským úřadem vydána vzpomínková kniha o Jindřichu Pravečkovi zpracovaná Tomášem Hančlem a ing. Jaroslavem Ženíškem „Harmonie srdcí“. Při příležitosti 25. ročníku festivalu v roce 2002 byla v prostorách Městského muzea otevřena stálá expozice – Pamětní síň Jindřicha Pravečka.