26. 5. 2024

Pravečkův Lanškroun

Pravečkův Lanškroun je zdařilou prezentací dechové hudby doprovázený přízní staršího i mladšího publika. Koná se již od roku 1977.

Každým rokem se nádvoří lanškrounského zámku stává místem setkání amatérských dechových orchestrů.

nádvoří Zámku Lanškroun

13:00

Loštická Veselka

14:15

Dechový orchestr Zábřeh

15:30

Dechový orchestr města Hradce Králové

16:45

Městský dechový orchestr Kopřivnice

Vstupné 70 Kč.
Moderuje Šimon Knápek.
Za nepříznivého počasí se festival uskuteční v Multifunkčním centru LArt.
Změna programu vyhrazena.

Dechový orchestr Zábřeh
Spolek Dechový orchestr Zábřeh je tvořen cca 70 členy (z velké části také mládež) vč. dirigenta Lubomíra Vepřka, který je současně jedním z pěti statutárních zástupců. K hlavním činnostem jednoho z nejlepších amatérských orchestrů v ČR, který funguje více než 25 let, patří výchova dětí v oblasti hudby, navazování spolupráce s dalšími hudebními uskupeními, organizování kulturních událostí, pořádání koncertů a skrze ně i reprezentace nejen na regionálních a místních akcích, ale i na festivalech, soutěžích a koncertech po ČR, EU i mimo. Za svou historii zorganizoval nespočet kulturních akcí, koncertů, zahraničních koncertních turné a festivalů.

Loštická Veselka
Kapela Loštická Veselka pochází z voňavého tvarůžkového města Loštice. Byla založena roku 1995 Stanislavem Veselým. Kapela byla velice známá svým Festivalem dechových hudeb – Pod loštickým nebem a podzimními Autorskými koncerty.
V posledních letech se muzikantské řady neustále omlazují. Do uměleckého vedení se po Stanislavu Veselém v roce 2018 postavil mladý muzikant, absolvent kroměřížské konzervatoře, Pavel Braun. Kapela k letošnímu roku čítá 16 členů. Zkoušky probíhají v Kulturním domě v Lošticích. V roce 2023 kapela pokřtila své nové CD Loštice jsou na Moravě, ve spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc.
Mezi obvyklé akce, na nichž kapela vystupuje během roku patří: hasičské slavnosti, sjezdy rodáků, hody, masopustní veselí, hudební festivaly, církevní slavnosti, vánoční koledování, hudební a taneční odpoledne. Umělecký vedoucí: Pavel Braun

Městský dechový orchestr Kopřivnice
Městský dechový orchestr Kopřivnice je velký dechový orchestr působící v Kopřivnici od roku 1994. Tvoří jej přibližně 35 muzikantů z Kopřivnice a okolí. Současným dirigentem a uměleckým vedoucím je Dr. Pierre‑François Scotto. Hrajeme skladby nejrůznějších žánrů od klasiky až po současnou hudbu. Vystupuje na městských a regionálních akcích, na promenádních a slavnostních koncertech, na festivalech v České republice i v zahranicí. Také se můžeme účastnit i pochodových vystoupení. Program vystoupení může obsahovat skladby instrumentální, zpívané i sólové.

Dechový orchestr města Hradce Králové
Dechový orchestr města Hradce Králové je po zrušení královéhradecké posádkové hudby zřejmě nejvýznamnějším velkým dechovým orchestrem královéhradeckého regionu. Město Hradec Králové, svého dlouholetého podporovatele, i celý region orchestr hrdě reprezentuje při svých koncertních a festivalových vystoupeních nejen v České republice, ale také v zahraničí. Předloni kupříkladu vystoupil v pardubické Sukově síni v rámci unikátního dvojkoncertu s americkým dechovým orchestrem z University of Northern Iowa. Na festivalu Pravečkův Lanškroun Dechový orchestr města Hradce Králové rád a pravidelně vystupuje, stejně jako rád a pravidelně zařazuje do programu svých koncertů skladby Jindřicha Pravečka.

 

Festival dechové hudby Pravečkův Lanškroun proběhl poprvé v roce 1977 Cílem bylo setkání dechových orchestrů okresu Ústí nad Orlicí a hlavní programovou náplní byl společný monstrkoncert.
Jindřich Praveček, nositel titulu „zasloužilý umělec“ se poprvé festivalu zúčastnil v roce 1978. Brzy se stal jeho hlavní hybnou silou. Podílel se na přípravě i realizaci, pomohl se zajištěním notového materiálu, vedl metodicky a ke spolupráci přivedl další významné osobnosti (skladatele, dirigenty, interprety). Mnozí hudebníci jistě pamatují jeho dirigování spojených orchestrů. Skladby, které řídil, získávaly pod jeho taktovkou neopakovatelnou dynamičnost a vitalitu. Jméno Jindřicha Pravečka nese festival od roku 1993.

Prvních šestnáct ročníků bylo uspořádáno v areálu Společenského domu, od roku 1994 hostí festival areál lanškrounského zámku. Vzhledem k úbytku dechových orchestrů v regionu začaly festival navštěvovat jednak orchestry ZUŠ, jednak orchestry ze sousedních regionů, zahraniční orchestry a profesionální soubory.

V únoru 1997 rozhodlo zastupitelstvo města o udělení čestného občanství města Lanškrouna jako projev vděčnosti za pomoc při rozvoji regionální kultury Jindřichu Pravečkovi. V roce 1999 byla Městským úřadem vydána vzpomínková kniha o Jindřichu Pravečkovi zpracovaná Tomášem Hančlem a ing. Jaroslavem Ženíškem „Harmonie srdcí“. Při příležitosti 25. ročníku festivalu v roce 2002 byla v prostorách Městského muzea otevřena stálá expozice – Pamětní síň Jindřicha Pravečka.