7. 5. JIŽ PROBĚHLO

Koncert Gabriely Beňačkové s orchestrem

19:00 | sál Multifunkčního centra LArt

Světově proslulá operní pěvkyně Gabriela Beňačková zamíří v rámci svého závěrečného koncertního turné Gabriela Beňačková aneb Mařenka, Rusalka a Jenůfa se loučí také do Lanškrouna. Zpěvačka vystoupí společně s Orchestrem Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem a tenoristou Jakubem Pustinou.

Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková oslnila publiku poprvé v roce 1970, kdy debutovala v pražském Národním divadle ještě jako studentka vysoké školy. V průběhu let na nejprestižnějších operních jevištích světa ztvárnila desítky operních rolí, avšak jejím nejmilovanějším repertoárem zůstala vždy česká hudba.

Zářila ve Vídeňské státní opeře a Metropolitní opeře v New Yorku! Velkých úspěchů dosáhla také v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem).

Je držitelkou ceny Grammy za recitál české písňové tvorby za doprovodu světového klavíristy Rudolfa Firkušného.

Po více než padesáti letech své aktivní kariéry se nyní rozhodla, že se se svým milovaným zpěvem rozloučí, a to rolemi, které ji provázeli od prvopočátku její kariéry. Posluchači koncertu se mohou těšit na ryze českou hudbu A. Dvořáka, B. Smetany či L. Janáčka. V podání Gabriely Beňačkové naposledy zazní árie a dueta z Prodané nevěsty, Rusalky a Její pastorkyně.

Gabriela Beňačková svým mistrovstvím ovlivnila několik generací a koncert bude poslední možností slyšet její stříbrný soprán s pověstnou slovanskou slzou v hlase.

Jakub Pustina

Jakub Pustina, tenorista s nezaměnitelným, mohutným a strhujícím hlasem se více než 10 let věnoval barytonovému oboru, kde ztvárnil na mnoha světových jevištích několik desítek titulních postav. Poté se ve spolupráci s legendární sopranistkou Gabrielou Beňačkovou začal věnovat oboru dramatického helden-tenora a v současnosti je jejím stálým pěveckým partnerem.

Do jeho repertoáru patří nejtěžší dramatické postavy světového repertoáru, jako je například Verdiho Otello, Smetanův Dalibor, Canio v Leoncavallových komediantech nebo nesmírně náročné a rozsáhlé tenorové party oper Richarda Wagnera (Tristan, Parsifal, Lohengrin a další). Jeho hlas zněl například v Polsku, Rusku, Německu, Bulharsku, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Maďarsku, Lucembursku, Dánsku, Slovensku, Americe, Singapuru, Panamě, Austrálii či Novém Zélandu.

Orchestr Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem účinkuje ve všech inscenacích, které jsou na repertoáru divadla. V obsazení 41 členů interpretuje i nejnáročnější díla české a světové operní, operetní i baletní literatury.

Významná je i jeho pravidelná činnost koncertní. Na repertoáru orchestru je mimo jiné Smetanova Má vlast, Dvořákova Novosvětská symfonie a Slovanské tance, Čajkovského Patetická symfonie a Slavnostní předehra 1812, Symfonie č. 4 Johanesse Brahmse, Musorgského Obrázky z výstavy či Les Préludes Franze Liszta.

Ke spolupráci zve orchestr SDOB špičkové sólisty. Ivana Ženatého doprovázel v Dvořákově Houslovém koncertu a moll,  Igora Ardaševa v Čajkovského Klavírním koncertu b moll, s varhaníkem Alešem Bártou nastudoval Janáčkova Tarase Bulbu. Spolu s operním sborem a sólisty uvádí díla vokálně instrumentální, jako jsou Dvořákova Stabat Mater a Mozartovo, Verdiho a Dvořákovo Requiem.

 

Rok české hudby je mimořádnou kulturní událostí, která od svého založení v roce 1924 každých deset let připomíná významná výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Antonín Dvořák (1841-1904), Leoše Janáček (1854-1928), Bohuslav Martinů (1890-1959) nebo Josef Suk (1874-1935). Tento rok navíc uplyne 200 let od Smetanova narození a 140 let od jeho úmrtí.

Před 100 lety se při příležitosti stého výročí narození Bedřicha Smetany uskutečnil Rok české hudby poprvé. Smetanova hudba se tehdy stala důležitým stmelujícím prvkem nové republiky a nedávno zformovaný národ oslavil hudebního skladatele, který položil základy naší národní kultury.

Rok české hudby 2024 má jiné poselství. Samozřejmě připomene jména řady slavných osobností a jejich tvorbu, ale kromě toho světu chce ukázat Českou republiku jako inovativní zemi s bohatou hudební a kulturní tradicí. Neexistuje lepší čas, kdy můžeme všem milovníkům kultury představit šíři a pestrost všech žánrů hudby, která vznikla nebo teprve vzniká v naší zemi.

Ambasadory Roku české hudby jsou operní pěvci Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, klavíristka Klára Gibišová, dirigent Jakub Hrůša, choreograf Jiří Kylián, houslista Josef Špaček a Pavel Haas Quartet.

  • Prodaná nevěsta
  • Rusalka
  • Její pastorkyně
  • česká písňová tvorba L. Janáčka, B. Smetany a A. Dvořáka

Vstupné

Předprodej 640 Kč
Na místě 740 Kč

Více informací

cs.operamladych.com/about

Líbí se vám tato akce?

share