20. 7. JIŽ PROBĚHLO

Pražský komorní balet: Ej lásko

20:40 | zámecká zahrada

Choreografie Petra Zusky na motivy starých lidových písní v podání Jiřího Pavlici s Hradišťanem, po představení následuje rozhovor s vedoucí pražského komorního baletu Lindou Svidró. Představení je součástí FreshDance festu. Akce se uskuteční za každého počasí.

Toto dílko původně vzniklo u příležitosti zahájení slováckých Slavností vína v roce 2008. Ideou organizátorů bylo setkání Hradišťanu s Baletem Národního divadla.  Byla to tehdy má první spolupráce s Jiřím Pavlicou, s nímž jsme vymysleli i titul naší společné dvacetiminutovky, a to pouhou hodinu před premiérou.  I teď po letech si myslím, že jsme název tehdy intuitivně trefili správně, neboť láska protéká našimi životy a osudy lidstva od nepaměti‚ jako ‚voděnka mezi břehama´. Petr Zuska

  • Choreografie:  Petr Zuska
  • Hudba:  Jiří Pavlica & Hradišťan (výběr písní z alba „Ozvěny duše“)
  • Scéna:  Petr Zuska Kostýmy:  Roman Šolc Světelný design: Pavel Kremlík, Petr Zuska Nastudování:  Aleksandre Katsapov
  • Asistent choreografie: Igor Vejsada Tančí: 5 tanečníků
  • Délka: 20 minut
  • Světová premiéra: 2008

je největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Jeho počátky sahají do roku 1964, kdy Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut založili původní Studio Balet Praha. V roce 1975 pak choreograf Pavel Šmok založil Pražský komorní balet, což způsobilo velký zlom ve vývoji československého baletu. Na repertoáru souboru byly zejména choreografie Pavla Šmoka, zároveň však hostujících českých i zahraničních choreografů. Soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění ČR a hl. města Prahy v zahraničí, získal řadu významných ocenění.

Současná tvář PKB – to je deset stálých tanečníků a šest stážistů, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance až po tanec současný, vlastní technický tým a management. Uměleckou vedoucí je Linda Svidró, která pokračuje v tradici se zřetelem na českou tvorbu a pracovní příležitosti pro české profesionální umělce. Spolupracuje s pedagogy a baletními mistry – Lenkou Šustovou Hrabovskou, Kateřinou Dedkovou-Frankovou a Igorem Vejsadou. Rezidenčním choreografem souboru je Petr Zuska, bývalý umělecký šéf Baletu ND a tvůrce evropského formátu. Pro PKB vytvořil divácky velmi úspěšné představení Kytice (sólista Dominik Vodička získal roku 2019 Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo, Petr Zuska cenu za nejlepší choreografii celostátní přehlídky Balet 2019).

Pražský komorní balet získal v posledních letech také tři širší nominace na Thálii – Linda Svidró (2019) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Kytice), Tereza Hloušková (2020) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Fo(u)r One) a Ondřej Vinklát (2022) za nejlepší mužský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Epitaf).

Vstupné

150 Kč
Děti a studenti do 25 let 50 Kč

Více informací

prazskykomornibalet.cz

Líbí se vám tato akce?

share