20. 7. JIŽ PROBĚHLO

Pražský komorní balet: Elixír iluzí

21:20 | zámecká zahrada

Taneční detektivka z pera choreografa Viktora Konvalinky. Příběh plný akce, humoru a tance na pestrou hudební koláž doprovází mluvené slovo Jiřího Lábuse. Představení se koná v rámci FreshDance festu. Akce se uskuteční za každého počasí.

Choreografie Elixír je vtipná „vizuální audiokniha psaná krví“ na libreto Štěpána Benyovszkého. Tentokrát se ocitneme v ospalém baru na francouzském venkově, který nečekaně ožije, když hosté zjistí, že někde blízko lze najít klíč k elixíru věčného života. Zdejší hosté mají vlastní plány, někteří temnou minulost, a i zdánlivě neškodné jeptišky mohou být vášnivě nebezpečné. A třeba i místní botanik toho může umět víc než jen zalévat svoje kytičky.

Příběh plný akce, humoru a tance na pestrou hudební koláž bude doprovázen mluveným slovem Jiřího Lábuse. Kdo nakonec elixír získá? A proč vůbec takový zázrak někdo ukryl, místo aby ho vypil?

  • Choreografie: Viktor Konvalinka
  • Dramaturgie a libreto: Štěpán Benyovszký
  • Hudba: Solomon Burke, Karpatt, Manuel, Coralie Clément, Luis Mariano, Joe Tex, Petr Iljič Čajkovskij
  • Hudební koláž: Viktor Konvalinka
  • Mluvené slovo čte: Jiří Lábus
  • Asistent choreografie: Jan Schneider
  • Tančí: Balet Praha Junior
  • Délka: 35 minut
  • Premiéra: 31. 1. 2021, Jihočeské divadlo

Viktor Konvalinka je český tanečník, choreograf, zakladatel skupiny DEKKADANCERS, bývalý první sólista baletu Národního divadla v Praze.

 

je největší český nezávislý profesionální taneční soubor. Jeho počátky sahají do roku 1964, kdy Luboš Ogoun, Pavel Šmok a Vladimír Vašut založili původní Studio Balet Praha. V roce 1975 pak choreograf Pavel Šmok založil Pražský komorní balet, což způsobilo velký zlom ve vývoji československého baletu. Na repertoáru souboru byly zejména choreografie Pavla Šmoka, zároveň však hostujících českých i zahraničních choreografů. Soubor prošel cílevědomým a úspěšným vývojem, stal se významným reprezentantem tanečního umění ČR a hl. města Prahy v zahraničí, získal řadu významných ocenění.

Současná tvář PKB – to je deset stálých tanečníků a šest stážistů, kteří zvládají rozsáhlý pohybový rejstřík od technik vycházejících z klasického tance až po tanec současný, vlastní technický tým a management. Uměleckou vedoucí je Linda Svidró, která pokračuje v tradici se zřetelem na českou tvorbu a pracovní příležitosti pro české profesionální umělce. Spolupracuje s pedagogy a baletními mistry – Lenkou Šustovou Hrabovskou, Kateřinou Dedkovou-Frankovou a Igorem Vejsadou. Rezidenčním choreografem souboru je Petr Zuska, bývalý umělecký šéf Baletu ND a tvůrce evropského formátu. Pro PKB vytvořil divácky velmi úspěšné představení Kytice (sólista Dominik Vodička získal roku 2019 Cenu Thálie za nejlepší mužský výkon v kategorii tanec a pohybové divadlo, Petr Zuska cenu za nejlepší choreografii celostátní přehlídky Balet 2019).

Pražský komorní balet získal v posledních letech také tři širší nominace na Thálii – Linda Svidró (2019) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Kytice), Tereza Hloušková (2020) za nejlepší ženský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Fo(u)r One) a Ondřej Vinklát (2022) za nejlepší mužský výkon v kategorii Tanec a pohybové divadlo (sólo v choreografii Petra Zusky Epitaf).

Vstupné

150 Kč
Děti a studenti do 25 let 50 Kč

 

Více informací

prazskykomornibalet.cz

Líbí se vám tato akce?

share