4. 11. 2020 JIŽ PROBĚHLO

Čajkovského klavírní koncert b moll a Dvořákova „Novosvětská“, Symfonický koncert Filharmonie Brno

19:00 ZRUŠENO | sál Multifunkčního centra LArt

Na základě aktuálních vládních opatření jsme nuceni ZRUŠIT symfonický koncert Filharmonie Brno.

Kulturní centrum Lanškroun je na základě usnesení vlády ČR do 20. listopadu 2020 pro veřejnost UZAVŘENO! Od 22. října až do odvolání rušíme VRACENÍ VSTUPENEK. Po znovuotevření Kulturního centra 23.11.2020 bude možné vstupenky vracet.

Aktuální informace k pořadům najdete na: https://www.kclanskroun.cz/2020/10/12/aktualni-informace/ 

 

 

https://filharmonie-brno.cz/orchestr/

Dirigent: Jiří Habart

Frýdecko-místecký rodák Jiří Habart (1992) patří k nejmladší generaci našich dirigentů. Od sezóny 2019/2020 se stal dirigentem v  Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde doposud dirigoval balet Ludwiga Minkuse Don Quijote, v tomtéž divadle nastudoval v březnu 2019 novou premiéru baletu Arturse Maskatse – Nebezpečné známosti. Také v Národním divadle Brno asistoval na hudebním nastudování opery Antonína Dvořáka Čert a Káča.

Svou hudební dráhu zahájil ve dvanácti letech hrou na housle. Je absolventem ZUŠ Litomyšl a konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži (z třídy Karla Janečka).

V současné době studuje dirigování orchestru pod vedením Jakuba Kleckera, Tomáše Hanuse a sbormistrovství u prof. Blanky Juhaňákové na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Je rovněž držitelem stipendia Bayreuther Festspiele 2014. Absolvoval dirigentské kurzy pod vedením Tomáše Netopila, Kirka Trevora a Zsolta Nagye a Marka Stringera.

Jiří Habart se rovněž věnoval hře na barokní housle u renomované virtuózky Lenky Torgersen, koncertní mistryně souboru Collegium Marianum.

Pravidelně spolupracuje především s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Plzeňskou filharmonií, Jihočeskou filharmonií a Jindřichohradeckým symfonickým orchestrem. Vystoupil také na koncertním cyklu HAMU „Ti nejlepší“ v Sále Martinů v Praze 2016.

S Komorní operou HF JAMU v Brně v Divadle na Orlí nastudoval opery Impresário v koncích Domenica Cimarosy, Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka a jako asistent dirigenta Kouzelnou flétnu W. A. Mozarta. Pro nově vzniklé brněnské Divadlo „2-15“ dirigoval světovou premiéru komické opery Trautzl skladatele Jana Zástěry.

V rámci mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018 se představil společně s  Komorní operou HF JAMU v nastudování dvou soudobých oper Falstaff skladatele Jiřího Najvara a Neznámá Daniela Šimka.

Narozena 3. 6. 2002. Studuje klavír na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě Mgr. Karla Košárka a současně i anglickou sekci na Gymnáziu Olomouc-Hejčín. Absolvovala mistrovské klavírní kurzy v Mikulově u Ivo Kahánka, Mezinárodní letní klavírní kurzy Pražské konzervatoře u Martina Kasíka, účastní se klavírních soutěží, koncertuje a doprovází sólisty a sbory.

Mezi její největší úspěchy patří 1. místo a titul Absolutního vítěze na celostátní soutěži mladých klavíristů Prague Junior Note (2017), v témže roce 1. cena na celostátní soutěži Základních uměleckých škol a titul Laureáta Mladého klavíru Pražské konzervatoře (2017).

V roce 2018 obsadila 1. místo na mezinárodní soutěži Broumovská klávesa a 2. místo na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni.

Jako patnáctiletá vystoupila s doprovodem orchestru Vojenské hudby Olomouc na koncertě v Olomouci a o rok později v Pardubicích, kde zahrála „Rapsodii v modrém“ od George Gershwina.

V roce 2018 hostovala v rámci abonentního cyklu Moravské filharmonie Olomouc – Karneval zvířat od C. Saint-Saënse. V témže roce vystoupila se sólovým recitálem v rámci hudebního festivalu „Za poklady Broumovska,“ kde zazněla díla G. F. Händela, F. Chopina a F. Poulenca a v Praze na koncertě Laureátů v pražském Rudolfinu přednesla skladby B. Smetany a V. Nováka.

Jejím posledním úspěchem je druhé místo v kategorii hry na klavír 53. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 a účast na koncertě vítězů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu přednesla „Tanec smrti“ Franze Liszta. Součástí ocenění v této soutěži bylo účinkování na koncertech Jihočeského festivalu Concertino Praga na zámcích Český Krumlov, Bechyně, Třeboň a Jindřichův Hradec.

Se svým profesorem Mgr. Karlem Košárkem vystoupila v září 2019 u příležitosti mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu, kde společně zahráli skladby pro dva klavíry od S. Rachmaninova a D. Milhauda.

Významným oceněním její dosavadní umělecké dráhy je několikanásobné udělení ceny Talent Olomouckého kraje a v roce 2019 i Talent Zlínského kraje.

Michail Ivanovič Glinka – Předehra k opeře Ruslan a Ludmila

Petr Iljič Čajkovskij – Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23

přestávka

Antonín Dvořák – Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“

V první části koncertu zazní Předehra k opeře Ruslan a Ludmila od M. I. Glinky a Klavírní koncert č. 1 b moll, op. 23 od P. I. Čajkovského. Po přestávce uslyšíte Symfonii č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka.

Koncert je součástí jarního abonentního cyklu.

Každý návštěvník akce je povinný mít zakrytá ústa a nos rouškou či jiným způsobem. Na koncertě budou zajištěny specifické hygienické podmínky v souladu s aktuálním nařízením vlády.

Vstupné

Doprodej: 580 Kč/ 250 Kč (1. řada balkón a lóže)

Držitel průkazu ZTP/P – sleva 50 % z ceny vstupenky, doprovod má nárok na vstupenku zdarma.

Držitel průkazu ZTP – sleva 50 % z ceny vstupenky.

Více informací

tereza.spatenkova@kclanskroun.cz

Líbí se vám tato akce?

share