22. 10. 2022

Jazz A Little Otherwise

Festival si klade za cíl prezentovat neznámé, ale umělecky zajímavé kapely a interprety, kteří hrají převážně vlastní tvorbu stylově pohybující se okolo jazzu a příbuzných směrů.

Jednodenní hudební festival JAZZ A LITTLE OTHERWISE má především za cíl prezentovat méně známé talentované, ale umělecky zajímavé kapely a interprety, kteří hrají pouze vlastní tvorbu stylově se pohybující okolo jazzu a příbuzných směrů a kteří mají nedostatek možností se veřejně prezentovat. Pro každý ročník jsou vybrány 4 amatérské kapely, popř. jeden profesionální host. Festival probíhá vždy v 2. polovině října.

KC Lanškroun ve spolupráci s Iljou Michalcem – NEW MUSIC production agency pořádalo již 21. ročník festivalu jazzové hudby. Dramaturg a duchovní otec festivalu, lanškrounský muzikant a skladatel Ilja Michalec oslovil i tento rok různorodá hudební uskupení – The KUH – Trio, Alf Carlsson/Jiří Kotača a ARTA JEKABSONE QUARTET.

21. ročník festivalu Jazz A Little Otherwise na Novinky.cz

Reportáž z 21. ročník festivalu Jazz A Little Otherwise od regionální televize OIK TV.

Jednodenní hudební festival JAZZ A LITTLE OTHERWISE má především za cíl prezentovat méně známé talentované, ale umělecky zajímavé kapely a interprety, kteří hrají pouze vlastní tvorbu stylově se pohybující okolo jazzu a příbuzných směrů a kteří mají nedostatek možností se veřejně prezentovat. Pro každý ročník jsou vybrány amatérské kapely, popř. jeden profesionální host. Festival probíhá vždy v 2. polovině října.

The KUH – Trio
Toto trio existuje od roku 2018. Tvoří ho vynikající rakouský kytarista žijící ve Vídni Edi  Köhldorfer, jeden z nejlepších evropských kontrabasistů  František Uhlíř a česká bubenická legenda Jaromír Halešic, který tento rok oslaví  na podzim 75 narozeniny. Na podzim 2019 proběhlo úspěšné turné v Německu / ČR / a v Rakousku. Hned po tomto turné natočilo trio v rakouském studiu CD „Old Souls“. Toto CD bylo zveřejněno v létě roku 2020 v rakouském vydavatelství ATS-Records
CD OLD SOULS bylo prezentováno v mnoha evropských rádií, bylo také nadšeně přijato nejen kritiky renomovaných hudebních magazínů, ale i posluchači jejich koncertů. Program THE TRIO KUH tvoří původní skladby (Köhldorfer, Uhlíř), které byly taky nahrány na novém profilovém CD.

Edi  KÖHLDORFER –  kytara, František Uhlíř – kontrabas, Jaromír HELEŠIC – bicí nástroje

Alf Carlsson & Jiří Kotača 
Alf Carlsson je společný projekt švédského kytaristy Alfa Carlssona (komponoval hudbu pro Nobelovu cenu míru) a českého trumpetisty Jiřího Kotači (výherce České jazzové sklizně 2020 a nominace na Cenu Anděl 2020).  Tyto dva muzikanty spojilo studium v nizozemském Rotterdamu a půl roku po jejich návratu do rodných zemí i plánovaný výlet Alfa do ČR, ze kterého se nakonec stala krátká šňůra a posléze regulérní kapela fungující již šestým rokem. Ta odehrála desítky koncertů na jazzových festivalech a v klubech ve Švédsku, Slovensku, Německu, Bulharsku a České republice. Dvojici lídrů doplní na podzimní tour slovenský bubeník Kristián Kuruc. V hudbě tohoto tria (a někdy také kvarteta) se mísí vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru. To přináší, spolu se sofistikovaným využitím elektroniky, unikátní zvukovou kombinaci této kapely. Alf a Jiří ve svých kompozicích kladou důraz na zvukovou pestrost, silné melodie a práci s propojováním odlišných hudebních tradic a kořenů jednotlivých členů kapely, kteří mají zkušenosti s koncertováním s Grammy nominovanými hudebníky jako je Ilja Reijngoud. Spolupracují také s Matúšem Jakabčicem, Davidem Dorůžkou nebo European Radio Jazz Orchestra.

ARTA JEKABSONE QUARTET
Majitelka doslova sametového hlasu, jazzová zpěvačka, skladatelka a aranžérka Arta Jekabsone sice pochází z Pobaltí, konkrétně z Lotyšska, ale již léta žije v New Yorku. Skvěle se umístila v několika pěveckých soutěžích: získala mimo jiné 1. místo na Montreux Jazz Voice Competition ve Švýcarsku (2016), 2. místo na MidAtlantic Jazz Voice competition (2017) a  3. místo na Ella Fitzgerald International Vocal Competition (2019). V rodném Lotyšsku absolvovala konzervatoř. V USA pak následně vystudovala obor Jazz and Contemporary Music na The School of Jazz and Contemporary Music.a poté obor Arts Management na The New School v New Yorku (2018-2020). Kormě jazzu se věnuje i interpretaci lotyšských lidových písní, kromě zpěvu hraje i na housle. Jejími hudebními vzory jsou Ella Fitzerald, Nina Simone, Marvin Gaye, Flora Purim, Bobby McFerrin, Chick Corea a Kurt Rosenwinkel.

Arta Jekabsone (USA) – zpěv, Walter Phishbacher (USA) – piano, Jan Kořínek (CZ) – kontrabas, Joris Dudli (AT) – bicí