1. 5. 2023

Majáles

Studentské oslavy příchodu máje, oslava krás studentského života. Pořádají žáci 3. ročníku a septimy Gymnázia Lanškroun ve spolupráci s KC Lanškroun a městem Lanškroun.

Přichází svátek všech studentů oslavující příchod jara. Pro budoucí maturanty je chvilkou oddychu od trýznivého učení. Pro letošní rok si studenti gymnázia zvolili téma „Vyprávěj – 50. – 90. léta“.

1. 5. 2023 od 13:00 hod. na nám. J. M. Marků na téma „Vyprávěj – 50. – 90. léta“.

13:00 začátek průvodu
13:45 Brass Band Company
14:30 módní přehlídka Clara
15:15 taneční soubor Sluníčko, I.Z. Dance, Juicy Juniors
16:00 vystoupení Septimy
16:45 Pavel Čadek
18:00 vystoupení 3. ročník
18:45 DC Dance, Juicy, Pole Dance, Zumba
20:00 ABBA World Revival
22:00 Saxofrancis

ABBA WORLD Revival z Prahy je je desetičlenný soubor složený z profesionálních hudebníků, které svedl dohromady obdiv k tvorbě světoznámé švédské skupiny ABBA. Nabízí originální provedení repertoáru slavné hudební formace a jejich vystoupení je 100% živá show-produkce deseti hudebníků. Repertoár zahrnuje přes 30 nejznámějších písní švédské legendární mega-skupiny 70-tých a 80-tých let, které byly nastudovány nejen podle studiových nahrávek, ale i podle audio a video nahrávek živých vystoupení skupiny ABBA, což zaručuje jak přesnost hudebního provedení, tak i dokonalé vystižení nálady a atmosféry každé jednotlivé skladby. Vlastní produkce je dokonalou živou interpretací skladeb ABBA na špičkové úrovni, včetně dokonalé image, dobových kostýmů a pódiové choreografie.

Pavel Čadek je brněnský písničkář hrající na violoncello a samozvaný zakladatel nového hudebního žánru „cellofolk“, což je něco mezi Nohavicou (folk) a Apocalypticou (cellorock).

Saxofrancis je mladý nespoutaný DJ & saxofonista a také absolvent Konzervatoře Pardubice. Spojením magie saxofonu s elektronickou hudbou vytváří nezapomenutelnou show, se kterou již vystupoval dokonce ve dvou klubech ze světové TOP15, a to v klubu Papaya (#6) a Noa (#13) na slavné Zrće Beach v Chorvatsku. Je umělcem televize Óčko, patří mezi Jägermeister DJs a také je Red Bull OL (opinion leader). Koncept spojení djingu a živé hry na saxofon není na klubové scéně nový, avšak zvládnutí obou těchto činností najednou dělá ze Saxofrancise jediného umělce v České Republice, který to dokáže na profesionální úrovni.

Lanškrounský Majáles a jeho pořádání je v rukou 3. ročníku a septimy místního gymnázia. Kulturní centrum Lanškroun studentům s organizací této májové slavnosti pomáhá avšak velká část práce je skutečně na studentech samotných. Podílejí se na organizaci akce již od jejího začátku – zařizují sponzoring, zdobí májku a připravují harmonogram akce.

Majáles v Lanškrouně má vždy svoje téma, které vybírají samotní studenti. V minulých letech jsme se setkali s tématy: Evoluce hudby, Televizní svět, Čím jsem chtěl být, když jsem byl malý, Klapka, kamera, akce.

Majáles zahajujeme na náměstí Jana Marka Marků před budovou gymnázia proslovem starosty města, za kterým následuje studentský průvod doprovázený bubeníky. Po průvodu běží až do večerních hodin kulturní program plný koncertů a přehlídek. Samozřejmě nikdy nechybí vystoupení samotných organizátorů – studentů gymnázia.